Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Табаков и неговият нов роман в Балабановата къща

| обновено на 29.09.21 в 06:59

"Искам да правя литература, а не четиво. Литературата е царица не само на всички други изкуства, но тя застъпва и между науките, като задава вечните екзистенциални въпроси". Това зказва писателят Николай Табаков, който е загодишният носител на Националната литературна награда за цялостно творчество "Проф. Димитър Димов".

В четвъртък, на 29 септември от 18 часа в Балабановата къща Николай Табаков прадставя новия си роман "Синята гора".

Определят го като роман  за свободата, любовта и изкуството.

Героите му “говорят” дори с имената си. Дядо Плетикрачко, Баба Меца, Наско Дири-Бири, все чешити и волнодумници. Самият автор често “взема думата” в повествованието, става герой в романа, защото има да каже важни неща. 

Кои са те - чуйте в интервюто.

Николай Табаков е роден на 13.11.1956 г. в село Мандрица, Ивайловградско. Завършил е българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Автор на романи, сборници с разкази и детска книга. Романът му "Няма да е все така" е отличен с престижната награда на Съюза на писателите за роман на 2009 г., а "Нула време" получава същата награда за 2019 г. Основател и управител на Издателска къща "Анубис", която работи в областта на българското образование и култура. Издателската къща е удостоена през 2010 г. със сертификат "Златна книга за принос към развитието на българската култура" от Съвета на европейската научна и културна общност. Член е на Съюза на българските писатели и е носител на престижни награди, последната е на името на "Проф. Димитър Димов". Сега прекарва времето си между столицата и китното родопско селце Яворово.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36

Лия Петрова ще свири с оркестъра на Опера Пловдив

Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година.  Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран  от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..

публикувано на 22.01.25 в 07:31