Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смърт

Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртност в България, като те водят до 65% от смъртните случаи. В световен план този показател е двойно по-малък – около 30%. Това заяви в Световния ден на сърцето професор Федя Николов, ръководител на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Свети Георги“.

В интервю за Радио Пловдив професор Николов подчерта, че високият процент на смъртните случаи, се дължи на мозъчния инсулт и на миокардния инфаркт, които са най-тежките усложнения на сърдечно-съдовата патология. Пандемията от Covid-19 също е причина за увеличаващия се брой на пациентите с поражения върху сърдечно-съдовата система, като те се появяват много след преболедуване на коронавирусната инфекция.

„Пациентите със сърдечно-съдови заболявания са много по-уязвими на въздействието на Covid-19 и при тях инфекцията протича много по-тежко. Коронавирусът нанася сериозни поражения и върху сърдечно-съдовата система при здрави хора, които остават дълго време скрити и те се изявяват след доста време от преболедуване. Понякога те нямат връзка с тежестта на прекарване на самата коронавирусна инфекция. Доста пациенти може да са лекувани вкъщи и въпреки това, да имат засягане на сърдечно-съдовата система“, обясни професор Федя Николов.

Началникът на Клиниката по кардиология подчерта, че ваксинирането е основния начин за справяне с пандемията от коронавирус. Професор Николов коментира и ниския процент на ваксинирани у нас

"Нас много ни боли, защото виждаме колко негативно е националното отношение към ваксинацията. Това рефлектира върху сърдечно-съдовот здраве, върху глобалното здраве, върху ваксинацията", коментира още Федя Николов. 

Той допълни още, че пациентите със сърдечно-съдови заболявания също трябва да се ваксинират. 

Цялото интервю с професор Федя Николов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47