Според адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право, издаването на фалшиви сертификати за ваксинация срещу Ковид -19 е сериозен проблем у нас. В програма "Точно днес" тя коментира казуса и изтъкна три основни причини, поради които властите трябва да вземат мерки.
"На първо място не само се извършва престъпление, свързано с издаване на документ с невярно съдържание т.е удостоверява се един факт, който не се е случил, а пациентът от своя страна използва този документ в случаите, когато се преминава границата или при други обстоятелства. Наред с това обаче, се изкривява и статистиката. Хора, които в действителност не са ваксинирани, а на практика са регистрирани като такива и ако те се разболеят, бъдат хоспитализирани или пък най-лошото починат, те влизат в графата ваксинирани хоспитализирани или починали. Като трети много неприятен ефект от издаването на тези фалшиви сертификати е обстоятелството, че все повече държави имат основанието да се съмняват в издаваните в България ваксинационни сертификати и все по-често виждаме, че специално към българите се въвеждат и допълнителни изисквания например извършване и на тест към сертификата" , коментира юристът.
По думите й, ако здравните власти продължават да бездействат във връзка с откриването на подобни лоши практики, прокуратурата също продължава да бездейства, това ще рефлектира върху всички в страната, които съвсем добросъвестно и социално отговорно са се ваксинирали и не могат да използват сертификатите си в чужбина поради възникнали съмнения.
Тя изтъкна, че по този начин не само се манипулира статистиката, но и „се създава още по-голям риск за общественото здраве чрез подобни престъпни практики“.
„Когато прекалено много тежко болни ваксинирани хора постъпват в болници и умират, може да се проследи, има такава възможност – къде са издадени техните сертификати, кога са поставени тези ваксини“, каза още адвокат Шаркова.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..