"За никого не е тайна, че партийната система е в период на трансформация и изживява криза на легитимността от гледна точка на това, да осъществява функцията на представителство в една парламентарна демокрация". Това заяви политологът от Изследователски център „Тренд“ Анастас Стефанов.
По думите му, сега се намираме в период на перманентни избори и невъзможност за произвеждане на стабилност в управлението, но и преди безпрецедентна кампания, в която ще има едновременно избори за президент на Републиката и състезание сред партиите за влизане в Парламента. Затова партиите ще се стараят да разделят двете писти. От една страна, да набавят легитимност по отношение на мажоритарните си кандидати чрез инициативните комитети, а от друга, да лансират политическата си визия в състезанието за парламентарен вот.
Стефанов коментира, че името на Лозан Панов е споменавано през последната година като кандидатура в демократичната общност.
"Тя не е нелетитимна и непозната сред електората на Демократична България. От друга страна, за партиите, разполагащи с ограничен ресурс за набиране на допълнителна легитимност, е от изключителна важност да привличат и електорални периферии чрез кандидатите, които са подкрепени от инициативни комитет. Ключът в президентските избори през последните години винаги е бил в електоралните периферии, а не в партийните ядра".
Стефанов предположи, че с лансирането на двете силни кандидатури - на проф. Герджиков и на Лозан Панов, битката става интересна, защото досега с единствената кандидатура на Румен Радев е изглеждала безалтернативна.
"Интрига има. Под въпрос е доколоко електоратите, заявили подкрепа за втори мандат на Румен Радев, ще се окажат партийно дисциплинирани. Това е огромно неизвестно и трябва да си даваме сметка, че зад формации като ИТН и "Продължаваме промяната" около Петков и Василев ще има механичен вот директно за президента Румен Радев. Трябва да си даваме сметка, че зад тези формации стои електорат, който често е склонен да преосмисля своите политически решения и избори и това прави непредсказуем хода на изборите и ни отвежда към предположението за балотаж."
Стефанов бе категоричен, че ако кампанията бъде с повишен политически заряд, като стимулиране на политизацията на обществото, а не като компромати и поляризация, сега се налага партиите да направят по-голям напън, за да привлекат тези електорални периферии, които са много по-претенциозни за мобилизиране.
Партиите набират сили, електоралните им редици изглеждат доста мобилизирани.
"Позитивната кампания е плод на политически традиции, затова съм по-склонен да мисля, че кампанията ще бъде по-скоро със смесен характер".
Интервюто - от звуковия файл:
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..