Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци ще почистват и бранят Сахат тепе от вандали

Поредната акция за почистване на Дановия хълм (Сахат тепе) в Пловдив готвят доброволци след няколко дни.  

Сред тях са обикновени граждани, неправителствени организации, служители на големи компании и на местната районна администрация. 

Акцията по почистването е запланувана за  петък, 8 октомври.  

Защо за пореден път се стига до акция за почистването на хълма в центъра на града и как се поддържат тепетата, които са защитена територия?

Питаме кмета на район „Централен“ Георги Стаменов.

Свидетели сме за пореден път на „странно“  поведение на част от посетителите на това тепе. Отпадъци се търкалят по земята,  пренебрегват се кошчетата.  Охраната на хълма не е нужното ниво. Графитите са другия проблем – след почистване, до 6 месеца ги виждаме отново – коментира повтарящата се ситуация Георги Стаменов. По думите му, „Разговаряно е с институциите за осигуряване на жива охрана, но ...“  

Възможността е  - да се инсталира видеонаблюдение. Изготвен  е проект за разполагането на 60 камери, които ще улавят нарушителите, за да не  се измъкват безнаказани. 

Предвижда се и увеличаване на осветлението, изброи заложените инициативи кметът на район „Централен“.

След ремонта на Часовниковата кула, мястото стана по-красиво и привлекателно за отдих.  Но заедно с това се засилиха и проблемите с чистотата – посочи той.

Всичко това доведе до поредната доброволческа акция за почистването. Ако всички не се грижим за знаковия за пловдивчани хълм, няма как да разчитаме само на общинска охрана.

Разчитаме на гражданското общество,  с чиято съвест да се прекратят лошите практики, настоя Георги Стаменов.

В тази връзка той заяви, че ще поиска от  градската управа на Пловдив целево гласуване на бюджет за редовно почистване, поддръжка и охрана на Дановия хълм.  Ще се търсят поне 200 хил. лева за набелязаните цели.

За да се наслаждаваме с възхищение на на това красиво място, добави кметът на район „Централен“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12