Говорим с политолога доц. Иван Начев за политическите партии, които отстъпиха на инициативните комитети в битката за президентската надпревара, за новите формации и за нагласите на българите да се разходят трети път до урните, как едни досиета в междунарно разследване търсят политици с фирми и у нас.
Доц. Начев каза, че у нас трудно отиграваме ситуацията с подобни разкрития, от "Досиетата Пандора" до ударите на Закона Магнитски. "Макар България да е добре поставена в международно отношение, и че претендираме, че добре владеем тази среда, то наблюдаваме слаби реакции във вътрешно - политическото пространство и на правосъдно ниво. Видно е, че имаме някакви дефицити как да разбираме подобен род разкрития, т.е. какво да правим ние, когато има такива разкрития. Помним дискусията с т.нар. български политици, засегнати от Магнитски, от която не последваха сериозни разследвания. Вторият голям проблем е политически, защото не сме готови да реагираме като общество в една такава среда", уточни Начев. Според него по отношение на Делян Пеевски не сме изненадани, защото отдавна знаем за него и семейството му, и свързаните фирми.
"Изненадани сме днес, че започнаха да се вкл. в списъците и българи, макар да имахме някакви подозрения", допълни доц. Начев. Той посочи, че не само второ име ще има в разследването, и други имена, но въпросът е какво да очакваме след това, като няма реакция от държавата.
Изборите на 14 ноември: "Както изглеждаха скучни президентските избори, сега вече те започнаха да стават интересни, защото се обявиха други играчи на терена. Водещи ще са президентските избори, защото всяка една от партиите вече има инициативен комитет, зад който застава, сега е модерно. Предстои консолидация на партиите, защото се водят две различни кампании. Големите партии ГЕРБ и БСП искат да имат свой играч на терена.
"Ние говорим за едно уравнение с доста неизвестни, но още нямаме кампания, което ще се окаже съществено в борбата. Появяването на кандидатурата на Лозан Панов е естестевна, защото той беше опозиция на предишните управляващи от ГЕРБ, мандатът му изтича, кариерата му в правосъдната система изтича и той търси място, като някои от париите го припознават. Тази битка обаче може да го изхаби, в случай, че партиите решават да го предложат за бъдещ напр. главен прокурор", каза политологът. Той очаква съставяне на правителство след третия вот.
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..