Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гръцкото поведение спрямо РСМ да ни бъде пример

 "Има влиятелни страни, които не желаят присъединяването на Северна Македония и Албания към ЕС, но единствено България заявява това гласно. Другите мълчат. Европейските лидери гласуваха отрицателно на предложението на словенския министър-председател до 2030 г. интеграцията на Западните Балкани да бъде завършена. С едно изречение: повечето страни са против, но само една го заявява и така събитието като цяло остава ялово". Това заяви историкът проф. Христо Матанов по повод срещата на лидерите на страните-членки на ЕС в Словения.

По думите му, натискът от страна на ЕС върху България е факт, но това става деликатно. ЕС никога не се е изказвал категорично, а завоалирано. Заслужава внимание обаче позицията на  Америка, тъй като администрацията на сегашния президент работи за интеграцията на Западните Балкани, вкл. и на Северна Македония и Албания. Българите  не трябва да се заблуждават, че борбата ще е лесна, тъй като и двете страни имат свои лобита и сред европейските лидери, и в обкръжението на президента и те действат срещу България.

"Лошото е, че ЕС комплектува страните две по две, както ние бяхме с Румъния. Сега изглежда, че с Македония ние спираме и Албания".

Проф. Матанов е категоричен, че от българска страна компромис не може и не трябва да бъде правен, защото би се посрещнал отрицателно от общественото мнение и който и да спечели изборите, ще поддържа тази позиция, която страната вече е заявила.

На въпрос за организираните срещи от Ангела Меркел и Еманюел Макрон отделни срещи с Румен Радев и  със Зоран Заев, проф. Матанов подчерта, че Макрон е  сигурен противник на интеграцията на Западните Балкани. Такава позиция винаги е изразявала и Нидерландия,  според която България и Румъния са били неподготвени и ненавременно присъединените и сега присъединяването на Западните Балкани  ще бъде в тежест на ЕС.

"Учудвам се обаче на самочувствието на Северна Македония, която ни обявява за татарски фашисти -  бедна малка страна, без авиация! Учудвам се и на  реакцията на европейските лидери, че не обръщат внимание на рушенето на наши паметници, на подмяната на имената на паметниците, което е недопустимо".

Знак за равенство между двата договора - за приятелство и добросъседство между София и Скопие, и Преспанското споразумение между Гърция и Северна Македония през 2018 г., не може да има, защото те имат различни цели. 

" Гръцкото поведение спрямо Северна Македония трябва да  ни послужи за пример. Гърците 30 години се бориха за тази кауза и победиха. Договорът ни с Македония не се изпълнява не от наша страна. В договора с Гърция няма неизпълнение, защото те си смениха името. Сега се опитват да обяснят на света, че оспорваме македонската идентичност. Ние не оспорваме македонската идентичност, а езика на омразата, рушенето на паметници".

Проф. Матанов изрази надежда българската позиция спрямо Северна Македония да остане непроменена, но македонската страна да промени своята спрямо БМългария. 


Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18