Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието към властта рефлектира и върху ваксините

България е лидер сред държавите по нисък дял на хората, които са се ваксинирали или са декларирали, че ще се ваксинират. В това отношение ние сме в една група с Румъния и Русия, но дори те са преди нас. Това заяви в предаването „Точно днес“ проф. Иван Чалъков, ръководител на катедра „Приложна и институционална социология“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Във висшето учебно заведение днес и утре се провежда кръгла маса на тема „Предизвикателства пред отношенията между наука и публика“.

Още преди в света да се появи КОВИД-19, антиваксърските нагласи у нас бяха много силни. Над 60 % от интервюираните са декларирали, че се страхуват да се имунизират със задължителни ваксини децата си, като вярваха повече на конспиративни теории, отколкото на науката, показва проучване на учените от Катедра „Приложна и институционална социология.

„Българското население от десетилетия има недоверие към органите на властта. Националната държава е тясно свързана с науката. В този смисъл – отношението към ваксините до някаква степен е сходно с това към съдебната система. Населението не вярва в науката, в това, което ни говорят от Министерството на здравеопазването. Още повече, самите учени не вярват на своята наука, знаейки за свои корумпирани колеги в големите фармацевтични компании. Тоест – дълбоко недоверие в органите на властта и свързани с нея експерти, се подхранват и от разломите сред самите експерти“, подчерта професор Иван Чалъков.

Цялото интервю с професор Иван Чалъков можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37