Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синелибри събира отново почитатели на киното и книгите

| обновено на 17.10.21 в 13:19
Кадър от филма на Пол Верховен "Бенедета"

Седмото издание на Синелибри се провежда под мотото „Божествена комедия“ по случай 700 години от смъртта на Данте Алигиери, „бащата на италианския език“. Паралелно с жителите и гостите на столицата, на едни от най-бляскавите литературни адаптации, създадени през последните две години, ще могат да се насладят и зрителите на Града под тепетата в интервала 15 - 31 октомври.

Синелибри Пловдив ще бъде открит с документалния филм „Кои бяхме" - блестящо кинематографично есе, вдъхновено от книга на Роджър Вилемсен, с участието на Александър Герст (астронавт), Силвия Ърл (океанограф и изследовател), Матийо Рикар (будистки монах), Денис Сноувър (икономист), Фелвин Сар (философ) и Янина Лох (философ в областта на критичния постхуманизъм). Ние може да си мислим, че не е по силите ни да се справим със сложните проблеми на нашата планета, но според учените това не оправдава пасивността ни. На 16 октомври зрителите ще могат да видят лиричния филм „Тя още говори с мен“ – един незабравим, едновременно деликатен и страстен разказ за любовта, която придава смисъл, дълбочина, стойност и красота на пътя, изминат рамо до рамо през годините.

Пловдивчани ще могат да гледат и филма „Денят на флага“, в който Шон Пен си партнира със собствената си дъщеря Дилън Пен. Сред най-интригуващите заглавия в програмата е дългоочакваната комедийна драма „Три етажа“ на известния италиански режисьор Нани Морети, в която участват Рикардо Скамарчо, Маргерита Буй, Алба Рорвахер. Прожекцията в Пловдив е на 20 октомври. Филмът е свободна адаптация на едноименния роман на Ешкол Нево. Историята ни запознава с обитателите на жилищна кооперация в Рим и с техните усилия да бъдат родители, братя и сестри или просто съседи в свят, в който съвместното съществуване се управлява от страх, мнителност и негодувание. „Бенедета“ на реж. Пол Верховен претворява книгата „Неприлични действия: животът на монахиня лесбийка в ренесансова Италия” на Джудит К. Браун. Копродукция на Франция и Нидерландия, тази дръзка и необикновена екранизация, преплитаща темите религия, секс и злоупотреба с власт, има номинации за „Златна палма“ и „Странна палма” от фестивала в Кан и две номинации от международния кинофестивал в Сан Себастиан – за най-добър филм и за наградата на публиката.

В програмата фигурира и драматичният романс „Историята на жена ми“ на унгарската режисьорка Илдико Енеди („За тялото и душата“). Адаптация по експерименталния роман на Милан Фющ, филмът е копродукция на Германия, Франция, Италия и Унгария с участието на Леа Сейду, Луи Гарел и Жасмин Тринка. Енеди дебютира още през 1989 г. в Кан с филма „Моят ХХ век”, за който получава наградата „Златна камера”. Специалистите веднага я определят като една от младите надежди на унгарското кино. Френската актриса Леа Сейду се появява в още един филм от конкурсната програма на фестивала – става дума за драмата „Измяна“ с режисьор Арно Деплешен, вдъхновена от роман на големия американски писател Филип Рот и също номинирана за „Златна палма“. Пловдивската публика ще може да оцени и психологическата драма „Събитието“ на Одри Диван, екранизация на мемоарната книга на Ани Ерно, отличена с награда „Златен лъв“ във Венеция. Изтънченият романс „Сну: Любовната история, която промени Португалия“ разказва историята на двама души, които променят облика на португалската демокрация след четири десетилетия диктатура. Прoжекцията в Лъки Дом на киното е насрочена за 27 октомври.

Реверанс към младата публика е прожекцията на анимационния филм „Къде е Ане Франк?“ по мотиви от „Дневникът на Ане Франк“. Премиерата на този затрогващ разказ се състоя на кинофестивала в Кан по-рано тази година. Българското заглавие в програмата е филмът „Малката маркиза“ - искрена и поетична биография на Фани Попова-Мутафова, считана за най-продаваната авторка на български исторически романи на всички времена. На 22 октомври ще се състои прожекция на мистериозната драма „Отражение“ в присъствието на режисьора Илкер Савашкурт и част от екипа на филма, в който влиза и българско-германската актриса Симона Теохарова. Ярък трибют към автора на „Голият обяд“ Уилям Бъроуз, една от емблемите на бийт-поколението, сценарият на „Отражение“ е осеян с препратки към прочути творци и мислители като Едгар Алан По, Оскар Уайлд, Жан Бодрияр, Жан-Пол Сартр. Публиката в Пловдив ще може да се наслади на още две значими адаптации: „Изгубени илюзии“ на реж. Ксавие Джаноли, създадена по мотиви от епическия цикъл „Човешка комедия“ на френския писател Оноре дьо Балзак, и „Влюбеният Айфел“ на Мартин Бурбулон, която вдъхновява написването на книга. Филмът разказва за инженерния подвиг на Густав Айфел, който изпъква като визионер с изключителен дух, независимо от политическия натиск, упражняван върху него.

Заради сложната пандемична обстановка и тази година фестивалът ще се проведе в два формата – на живо и онлайн

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10

Деси Тенекеджиева за филма "Дяволски игри"

Срещнахме се в ефир с актисата  и  продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк  тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..

публикувано на 14.02.25 в 15:15

"Празничен джаз сюрприз" с Ангел Заберски и приятели

Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер.  Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци",  "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.  

обновено на 14.02.25 в 07:31

Изложба на млада художничка в Балабановата къща

Първата самостоятелна изложба на Габриела Коджабашева  наречена „Когато затворя очи“ ще бъде открита  в сводестата зала на  Балабанова къща. Тя представя свои творби, по които е работила в последните две години. Вдъхновение Габриела черпи от различните епохи в историята на изобразителното изкуство и това проличава в работата ѝ. Габриела..

публикувано на 14.02.25 в 07:30