Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колкото по-малко пазар в здравеопазването - по-добре

"Аз съм ваксиниран, имам зелен сертификат и смятам, че е погрешно да се затваря каквото и да било. Хората трябва да повярват, че единственият надежден начин за минимизиране на заболеваемостта, е ваксинацията", заяви д-р Иван Кокалов - председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ. 

По думите му, мерките трябва да бъдат в посока не затваряне, а ограничаване разпространението на заразата. Разнопосочните сигнали от специалисти са довели до недоверието у българите . Мерките през лятото  не са били спазвани, поради "нашата балканска хитрост и усещането, че нас ще ни подмине".

"Не казвам, че всеки трябва да се ваксинира, но "зеленият сертификат" безплатното тестване трябва да ограничат разпространението на заразата и хората да повярват в това.

Като пример той посочи ваксинираните над 70% от граждани на Португалия,   пътуването дори без маски в самолетите в Скандинавските страни - ситуация, към която ние трябва да се стремим.

Не локдауна, а контролът по изпълнението на мерките и ваксините ще проработят в интерес на гражданите и бизнеса.

Д-р Кокалов подчерта, че ваксинацията е зациклила не поради смяната на министрите, но все пак безвремието, двукратното ходене на избори, липсата на мерки са допринесли много за рязкото повишаване на заразяването и смъртността.

"На мене ми е странно, защо човек трябва да се страхува, особено, ако няма и противопоказания за ваксинация. Аз не съм си слагал никакви ваксини, освен задължителните, но сега през юни реших да се ваксинирам не само защото ще пътувам, но и заради това, че през времето е доказано, че ваксинацията помага за ограничаване на заразата.

Нито Бил Гейтс  ще следи баба Ангелинка от Антоново къде отива, но заради такива измишльотини, на които хората повярваха, сега е ограничена степента на ваксинация".

По думите на д-р Кокалов, ЕК има вина, че ваксинацията е закъсняла и приоритетно в началото не са били ваксинирани най-уязвимите групи. "Трябваше да има план, заради това да няма разнобой между колегите. Трябваше да се каже, че инфекцията е все още неизучена, но тя е най-доброто. При нас един ден се говори едно, а на другия - друго".

Д-р Кокалов препоръча да не се прекалява със свободата на избора, защото всеки трябва да бъде защитен. Антиваксърът също има право, но той не трябва да застрашава здравето на другите. 

"Ние живеем не в джунглата, а в обществото, а там трябва да има норми".

Целта на страната ни и на синдиката е повишението на доходите. "Трябва да си кажем истината в очите. Не може да се поддържа здравна мрежа с това заплащане, защото болниците без апаратурата и лекарите са нищо. Затова си поставяме за цел да започнем преговори за едно чувствително повишаване на доходите в здравеопазването, за да могат хората да получат добро заплащане и да си гледат децата и семействата в България".

Д-р Кокалов подчерта, че и частните болници се издържат от обществения ресурс и от него не трябва да се формира печалба. "Ако  говорим за конкуренция, болниците трябва да са поставени на равна основа. Някой  трябва да обясни от какво от здравната вноска ще отива за издръжка и какво ще отива  за печалба, но с 8% да успеете и едното и другото, е невъзможно. На пациента не трябва да се гледа като на портфейл. Здравеопазването е социална дейност, която  има икономическо изражение, а не икономическа дейност, която има социално изражение.

Дискусията предстои, но колкото по-малко пазар в здравеопазването, толкова по-добре. Няма да подкрепим много фондове и много каси, защото това няма да направи качеството на здравеопазването по-добро, заяви още д-р Кокалов.

Цялото интервю - от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18