„Господ е велик и милостив“ – такъв автограф написа чрез Радио Пловдив до всички бъдещи читатели на най-новата си белетристична книга пловдивският писател Алесандър Секулов. Тя излиза от печат днес и носи името „Жена на вятъра“. Книгата е шестият роман в литературната биография на твореца, познат още като журналист и драматург с множество награди във всяка от тези сфери. В тях са записани общо над 10 книги поезия, проза, есеистика и публицистика, както и театрални пиеси.
“Жена на вятъра“ е книга за мъжете и Господ. И как да се научиш да го чуваш" - казва Секулов за новия си роман. И добавя, че той разказва за пътуването на мъже, през чиито живот минава една жена. И след това нито живота, нито те самите са едни и същи.
Книгата „зрее“ в продължение на шест години, но още от началото е с името, под което излиза. „Това заглавие упорито не ме напускаше и дори когато в течение на работата върху книгата се промени и сюжетът, и в някаква степен насоката ѝ, заглавието отказа да си отиде“ - разказва авторът.
Героинята в книгата носи името Катерина и е обединяващ образ на много жени. Секулов я определя като „неизразима, неописуема, както всяка жена“. И още: „В тази жена може да откриеш всичко, което искаш да откриеш за себе си. Тя е повод да видиш къде си и, разбира се, е път към Бог“.
В „Жена на вятъра“ Секулов не е останал верен на стила си от предишните си белетристични книги, изпълнен с ювелирна словесност и богата поетична образност. „Страхувам се, че вече ми е уморително да бъда себе си отпреди 10-15 години. Не мога да изиграя себе си дори на стилово равнище, предпочитам да съм свободен. А най-вече да си свободен от себе си. Не мога да бъда паметник. Не ми е интересно“ - усмихва се.
Затова пък в новия му роман ще открием живо чувство за хумор и „смешни“ герои. А дали читателят ще се смее, докато го чете така, както авторът признава, че се е смял, докато го е писал, ще стане ясно след като затвори и последната му страница. След нея писателят предпочита хората да са намерили надежда. И „като затворят кориците, да кажат – абе, животът е хубав, дай да го живеем някак“.
Още за това как мъжете се срещат с жените, за пътя към Бог, за смеха и свободата - може да чуете в интервюто с Александър Секулов за "Жена на вятъра" в звуковия файл. И във видео интервюто в youtube канала ни и тук:Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..