Токовият удар върху малките фирми
"Средният разход на моята фирма за електроенергия беше до 1300 лв. максимум. Говорим за времето, когато сме по-заети - декември и около Великден. Юли получихме първите сметки, които стигнаха 1900 лв. до 2200 лв. Фактурата ми за този месец е 2986 лв. Това е 2,5 пъти повече", разказа в предаването "Точно днес" собственикът на пекарна в Пловдив Димитър Йолтов, който от 13 години развива локален бизнес в града.
Държавната помощ
Йолтов подчерта, че никога не е разчитал на държавата или на някой друг да му помогне в бизнеса.
"Когато започна КОВИД кризата и мерките 60/40, не можахме да се възползваме, защото те са за по-големи фирми. В моята фирма, която е до 12 души, едвам можеше да се доберем до тези мерки. Тогава се справяхме със собствени сили. Моят бизнес не беше напълно закрит, но пострада поради липса на клиенти на едро, с които работихме, и от липсата на пътникопоток в пандемията. Загубата тогава беше около 15 000 лв. годишно".
Той коментира, че за обявените държавни помощи от 50 лв. за 500 киловатчас: "Ще запазя гордост и ще кажа "благодаря!"
Свободния пазар на електроенергия
Йолтов добави, че от около 6 месеца е излязъл на свободния пазар на електроенергия и фирмата доставчик прави много, за да омекоти удара. "Последните 2 месеца сами регулират цената, като отнемат по 100 лв. от сметките, и непрекъснато ни държат информирани какво се случва. Още преди време предрекоха цената от 500 лв. на мегаватчас, на която започнаха политическите войни между служебното правителство и бившия премиер. Те вече закъсняха", посочи предприемачът.
Той прогнозира, че фалити ще има, както и много освободени от работа хора. "Кризата се случва сега!", подчерта Димитър Йолтов.
Повишаването на цените
"Искаме или не, за да запазим себе си на пазара и да запазим работните си места, цената на хляба вече се вдига. Сега продажната цена на ръчен хляб 700 гр. е 1,50 лв. Всички партньори, с които работим, не могат да ни дадат гаранция, че няма да се повиши цената на пшеницата. Спекулата на пазара не можем да регулираме", допълни хлебопекарят.
По думите му инфлацията вече галопира, а цените ще растат още.
"Зеленият" сертификат
Според Йолтов хората не са наясно как ще зареждат от големите търговски вериги, ако не разполагат със "зелен" сертификат. "Аз не разполагам с такъв. Не съм ваксиниран, не защото не искам, а защото съм в инвитро процедура със съпругата ми и не ни разрешава лекарката. Ние какво да правим?! Така ограничават конституционните ми права да работя".
Цялото интервю на Живка Танчева с пекаря Димитър Йолтов е в прикачения файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..