Юлия Станкова от 34 години живее в Мюнхен, била е учител по пиано. Вече е пенсионер, което й позволява да пътува повече като често се връща в родния й Пловдив.
В момента си е у дома и следи с интерес дебата за въвеждането на зеления сертификат на закрито. Ядосва се на реплики, че тук с мерките се прекалява в сравнение с Германия и другите западни страни. „От 34 години съм в Мюнхен и като се върна тук българите винаги ми обясняват как се живее в Германия“, казва тя и признава, че се е отказала да спори по темата. За нея въвеждането на зеления сертификат у нас е дори закъсняло, защото в Германия изискването вече работи и се спазва. Контролът и правилото „имунизиран, излекуван, тестван“ действат, категорична е Юлия Станкова.
„Навсякъде се влиза със зелен сертификат – библиотеки, ресторанти, концерти, спортни събития“, разказва тя. До 10 октомври хората, които не притежаваха сертификат бяха задължени да представят бърз тест, който до тази дата беше безплатен, но сега вече е платен и струва от 18 – 20 евро, допълва пловдивчанката.
Разказва още, че няма дистанционно обучение в училищата, а децата носят маски, докато стигнат до чина си. След началото на учебната година две седмици е трябвало да стоят и с маски в час, заради опасения, че след лятната ваканция може да се стигне до ръст на болните. В часовете по музика не се пее, хоровете са ограничени до няколко деца, за да не се създадат условия за разпространение на инфекцията. В момента около 30 процента от учениците над 12 години са ваксинирани, а възрастните хора в социалните домове получават бустерна зона.
Доволна е, че вчера в ресторант в центъра на Пловдив са й поискали зелен сертификат, за да обядват със съпруга й на открито. „Сервитьорът ми каза, че сме единствените, които сме доволни от сертификата, тъй като останалите клиенти го псували, когато им искал документ“, споделя Юлия.
Според нея контролът и глобите са дисциплинирали германците, докато тук, не само, че почти нямаше мерки, но няма и контрол. 250 евро е в Бавария глобата, ако нямаш маска или я носиш под носа си. „Това е сума, която е голяма за всеки, независимо къде живее“, казва още тя.
Лично прави забележки на пловдивчани, които не носят правилно маски, но отговорът е от типа „ти ли ще ми кажеш“ или „айде глоби ме“. „Аз не искам да Ви глобявам, аз Ви моля да спазвате мерките“, отговаря пловдивчанката с германски паспорт. На предишните избори се скарала и на членовете на секционната комисия, които носели маските си под брадата, а те й се развикали. „Секретът се взима от носа, а не от брадата, защо ги пазите тези бради“, репликира Юлия.
Според нея причините в България да има недоверие към ваксините са две – липса на редовно правителство и медиите, които дълго време са популяризирали мнението на антиваксъри, включително и лекари. „Германските медии не си позволиха подобно поведение, въпреки че през социалните мрежи антиваксърите пропагандираха“. Споделя още, че през пролетта се е прибрала в Пловдив, за да се ваксинира, защото в Мюнхен е трябвало да чака с месеци, за да й дойде редът.
Международния ден на доброволеца, Асоциация „Голям брат Голяма сестра - България” представи резултатите от инициативата “Академия за работа с доброволци”, която се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). В инициативата са участвали над 60..
28 професионални гимназии в страната ще получат статут на Центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение. Процедурата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общият размер на финансирането е 96,9 млн. лв. Професионалната гимназия по строителство и архитектура в..
Непосилни се оказват усилията за избор на председател на НС, което едва ли ще има дълъг живот. Зад политическите договорки надничат изборите, които свикнахме да бележат невъзможността да се управлява. За вероятните решения, говорим с политолога д-р Светлин Тачев от Института по философия и социология на БАН. Д-р Тачев каза в началото, че е трудно..
На днешната сесия общинските съветници ще трябва да приемат отчета за дейността на местния парламент за периода 1 май – 31 октомври тази година. За този период от време ОбС е приел 272 решения, а най-много предложения са внесени от кмета Костадин Димитров и неговите заместници. Председателят на пловдивския ОбС Атанас Узунов ще отчете работата на..
Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..