Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Количеството на антителата не може да е критерий за защита

„Решението за допускане възможността  за издаване на зелен сертификат за наличие на антитела е безкрайно комплексно,  от медицинска и от икономическа гледна точка. Като вирусолог обаче мога да кажа, че то  не е много добро, защото антитяловите отговори са много различни -  изключително разнообразна е човешката популация в антитялов отговор. Затова, въз основа на множеството направени изследвания в света, това не се приема като официален документ“, подчерта вирусологът доц. Любомира Николаева Гломб от НЦЗПБ.

Тя обаче заяви, че някои от страните са приели този сертификат за вътрешно ползване, за да се разхлабят наложените на хората ограничения и вероятно така компромисно ще постъпи и България.

Човешката популация в имунния си отговор е безкрайно хетерогенна. Колкото и да са рекламирани тестовете, че представят вируснеутрализиращата активност, това не е така. 

"Вируснеутрализираща активност означава доколко антителата неутрализират жизнеспособността на вируса и не му позволяват да влезе в живата клетка, а това се прави с много фина и трудоемка методика, само в определени за целта лаборатории и  със съответния персонал.  В България такава лаборатория няма, защото това е много скъпо нещо и се създава с научни цели".

Доц. Гломб бе категорична, че количеството на антителата не може да бъде критерий за защита.

„Ако можеше чрез количеството на антителата и с наличните тестове в търговската мрежа не само у нас, но и в света, да се гарантира  защита, щяха ли фирмите-производителки на ваксини да си дават парите за изключително тежките и изключително скъпи клинични проучвания за ефикасността на ваксината, въз основа на това, колко от ваксинираните и съответно – от неваксинираните са се разболели. Това не се прави, затова да не фаворизираме тези тестове“.

Доц. Гломб нарече „чудесна новина“ факта, че е нарастнал броят на желаещите да се ваксинират. Тя обаче посъветва хората да не се плашат от прочетеното в учебниците от преди 40 и повече години, че  ваксини по време на пандемия не се правят.

„Това не е така. Светът през това време се промени много, да не говорим за науката.. Една седмица нечетене по темата SARS COV2 и Ковид-19 те изхвърля от борда на информираните хора. Отдавна епидемиите се овладяват чрез имунизации“.

За тези две години на заразата са създадени тестове с  много добра специфичност и чувствителност, заяви още доц. Гломб.

Чуйте повече от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18