Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първо издание на "Град под града" - Психогеография

Как се измерва количеството усещане, което даден град предлага. Психогеографията е наука, която е пресечната точка на психологията и географията. Тя се фокусира върху нашите психологически преживявания на града и разкрива или осветлява забравени, изхвърлени или маргинализирани аспекти на градската среда. 
Терминът звучи малко езотерично, но тук, уверявам ви, място за езотерика няма. И теорията, и практиката на психогеографията съществуват от 1955 г., когато френският теоретик Гай Деборд е измислил термина. Докато се появи от ситуационното международно движение във Франция, практиката има дълбоки последици. 
Тази наука има крайно подходящо приложение в Пловдив, тъй като това е град, който се е менил толкова много през годините, че дори в рамките на няколко метра, един фланьор, което ще обясня малко по-късно какво означава, макар, че ще се досетите, може да стане свидетел на множество периоди в човешката история. 
Фланьорът е всъщност по-изисканият френски еквивалент на пловдивската хаймана. Той обича да се разхожда, да се губи нарочно, да наблюдава извивките на сградите и да се пита най-вече защо в Кичук Париж се чувства по един начин, а в Смирненски по-коренно различен. 
Хайманата изключва целенасоченото ходене, защото то има дневен ред, и не му позволяваме да усвои адекватно някои аспекти на градския свят. Ето защо отклонението от отъпкания път е от съществено значение за психогеографията.
Фланьор или хайманата е фигура, замислена през 19-ти век във Франция от Шарл Бодлер и популяризирана в академията от Уолтър Бенджамин през 20-ти век. Романтичен, флалньорът се разхождаше из улиците, без ясна цел, освен да се скита, казва Бодлер





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16