„Хемус“ е двуезично списание за обществен живот и култура, основано в Будапеща през 1991 година. Списанието е издание на българската общност в Унгария, но не е затворено в нея. В продължение на 30 години, то представя българската култура в нейните различни проявления – литература, изобразително изкуство, театър, музика и танц, история и обществени науки, чрез авторски текстове, разговори, интервюта и кръгли маси. През 2013 година, списание „Хемус“ получава учредената същата година награда на Фонд „13 века България“, за българска медия по света.
През месец октомври, годишнината на списанието бе отбелязана със събития, в няколко големи града в България. В събитието в Пловдив, участваха още Габриела Хаджикостова, която през 1996 година, основава в Будапеща българската театрална формация „Малко театро“, както и музикантът и художник Николай Иванов ОМ. Част от събитието бяха и Красимира Кръстанова, декан на философско-историческия факултет на ПУ и Борис Минков от списание „Страница“, София.
„В началото на 90-те години в Унгария, се появявиха възможности, за националните малцинства да създадат свои печатни органи, да получат по-широка културна автономия. След това, тези права бяха затвърдени в специален закон. Нашето списание беше едно от първите, което беше създадено. При представянето на списанието в София, Пенка Ватова, която е изследовател на периодичния печат каза, че няма такова българско литературно списание в условията на свободен печат, което да е излизало толкова дълго време“, сподели за радио Пловдив, главният редактор на списанието от 2001-на година, Светла Кьосева.
При гостуването на екипа на „Хемус“ в Пловдив, тя разказа повече за списанието, за българската общност в Унгария, за българското училище в Будапеща, което съществува над 100 години и за това, как оцелява то и културата в условията на пандемия, от гледна точка на реалността в Унгария. Интересуват ли се българите в Унгария, от обществения живот в България?
Светла Кьосева живее и работи в Будапеща. Завършва история и философия в СУ "Св. Климент Охридски". Освен, главен редактор на списание "Хемус", тя е и редактор на радиопредаване на български език в Унгарското радио. Превежда съвременна унгарска поезия и проза. В неин превод, в България, са излезли над 200 публикации и близо 40 самостоятелни книги.
Светла Кьосева, гостува в неделния „Шейкър“.
Чуйте повече, в прикачения файл.
Поканихме Красимир Лозанов в качеството му на литературен гид, който да ни въведе в най- актуалните събития от литературния свят и да представи заглавията на книгите, на които можем да спрем вниманието си. Лозанов твърди на базата на опита си в едно от най- големите български издателства че по някакъв странен парадокс успехите на авторите в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.11.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Тенеси Уилямс. Пиеси. 264 стр., тв. к. ок. 6А, Лист, 2024. Шерщин Екман. Вълчи бяг. 276 стр., ок. 5А, Знаци, 2024. Мануел де Педроло. Последен ход. 196 стл., ок. 4А, Ерго, 2024. Стив Бери...
В галерия „Ромфея“ художничката Лили Кючукова открива изложба - живопис и рисунки. Експозицията е озаглавена „Експресии“. Авторката е завършила факултета по изобразително изкуство в университета „Св.св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Творби на Лили Кючукова са собственост на..
„Сънища и реалност – магии и стихии“ е заглавието на дебютната изложба живопис на художничката Мария Дипчикова в изложбеното пространство на Регионалния природонаучен музей Пловдив, зала „Лотос“. Експозицията съдържа картини, рисувани с акрилни и акварелни бои. Посланието на авторката е да обичаме и съхраняваме заобикалящата ни природа,..
Арт-киното на Пловдив LUCKY Дом на киното отбелязва 10 години от своето създаване с 10 специални прожекции на 10 от култовите филми, останали в паметта на зрителите. Прожекциите ще бъдат в 10 поредни дни. Организаторите са подбрали заглавия на знакови режисьори, драматични фестивални заглавия и любими комедии, излъчвани от 2014-та..