С час назад според зимното време, но напред с идеите за спешни мерки в борбата с Ковид-19, питаме за отговорността на всеки един от нас, ваксините и локдауна. Разговор с вирусолога д-р Сергей Иванов в програма "Точно днес".
"Идеята за локдаун преди изборите не е много добра, защото нагласата на обществото не подкрепя такива мерки, които пък са препоръчителни от гледна точка на медицината", каза д-р Иванов. Той посочи, че в Европа, като цяло локдуините не действат особено силно, а в България, когато обществото е толкова силно поляризирано, мерките съвсем няма да се спазват. "Колкото и да е банално, най-доброто решение е ваксинацията", смята д-р Иванов
Вирусологът каза още: "Опитът на страните, които въведоха зелен сертификат е доста добър. Това не е нищо друго, освен начин да се убеждават хората да се ваксинират. Ние направихме много изключение от правилата за зеления сертификат. Например, че такъв ще имат хора, които са преболедували преди повече от шест месеца, а те са доста податливи на Делта варианта. Друго изключение е това, да имат сертификат и хората с една доза от ваксините с двудозово приложение. Говори се за още изключения, като например антителата. Аз съм против на допускането на антителата, като вход за зелен сертификат."
"Въпросът с масовото нежалание у нас да се постави ваксина, пряко касае народопсихологията на българина", смята д-р Иванов. Той очаква до изборите на 14 ноември нищо да не се промени, след това ще отмине и вълната по естествен начин.
"Населението се ваксинира по най-древния начин, чрез преболедуване, лошото е, че това струва смъртта на много хора", заяви виросулогът. Той каза, вирусът повтаря, и това е доказано, че преболедувалите другите варианти се заразяват и с Делта.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...