С час назад според зимното време, но напред с идеите за спешни мерки в борбата с Ковид-19, питаме за отговорността на всеки един от нас, ваксините и локдауна. Разговор с вирусолога д-р Сергей Иванов в програма "Точно днес".
"Идеята за локдаун преди изборите не е много добра, защото нагласата на обществото не подкрепя такива мерки, които пък са препоръчителни от гледна точка на медицината", каза д-р Иванов. Той посочи, че в Европа, като цяло локдуините не действат особено силно, а в България, когато обществото е толкова силно поляризирано, мерките съвсем няма да се спазват. "Колкото и да е банално, най-доброто решение е ваксинацията", смята д-р Иванов
Вирусологът каза още: "Опитът на страните, които въведоха зелен сертификат е доста добър. Това не е нищо друго, освен начин да се убеждават хората да се ваксинират. Ние направихме много изключение от правилата за зеления сертификат. Например, че такъв ще имат хора, които са преболедували преди повече от шест месеца, а те са доста податливи на Делта варианта. Друго изключение е това, да имат сертификат и хората с една доза от ваксините с двудозово приложение. Говори се за още изключения, като например антителата. Аз съм против на допускането на антителата, като вход за зелен сертификат."
"Въпросът с масовото нежалание у нас да се постави ваксина, пряко касае народопсихологията на българина", смята д-р Иванов. Той очаква до изборите на 14 ноември нищо да не се промени, след това ще отмине и вълната по естествен начин.
"Населението се ваксинира по най-древния начин, чрез преболедуване, лошото е, че това струва смъртта на много хора", заяви виросулогът. Той каза, вирусът повтаря, и това е доказано, че преболедувалите другите варианти се заразяват и с Делта.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..