"Много пряка е връзката между ваксинацията и икономическия растеж на една страна. Ще се върна назад, за да напомня стереотипа при социализма, че ако искате нещо да не стане, говорете много за него или създайте комисия", заяви икономистът и преподавател в ПЕ „Паисий Хилендарски“ Светозар Гледачев.
„Хората казват, че щом нещо много се говори, то не е така, нещо не е както трябва. Тогава обикновеният човек не вярваше на държавата, защото всичко беше по телевизията и във вестниците „прекрасно“, а в магазините нямаше стока. И когато се казваше, че всичко в страната е добре и прекрасно, накрая то се срина, очаквайте вдигане на цените или недоимъци“.
По думите на Гледачев, колкото повече се говори сега за ваксинацията, толкова повече хората не вярват на тези, които говорят. Мисленето от годините на социализма се е пренесло автоматично като стереотип и в наше време.
„Ако погледнете картата на света обаче, ще видите че страните, които са най-ваксинирани, са най-развити. Те са на север – Норвегия, Швеция, Дания, Холандия, Франция, Германия към Централна и Източна Европа се появява пояс от хора, които не вярват във ваксинацията – това са бившите социалистически страни без изключение. Това е манталитет и начин на мислене. В развитите страни изобщо не си поставят такива въпроси, защото са приели, че управлението е за полза на обществото и на всички. Затова и икономиката им върви напред“.
Гледачев бе категоричен, че независимо че караме западни коли, сме останали в миналото и разсъждаваме по старите стандарти.
„На българина и на бившите социалистически страни трябваше да им бъде забранено да се ваксинират и те тогава щяха да търсят дори връзки, за да го направят“.
По думите на Гледачев, икономиката на Италия днес работи добре, защото хората масово отиват там да пазаруват, знаейки, че всички магазини са отворени и всички хора са ваксинирани. Икономиката им работи и италианците печелят. Същото се опитват да направят сега и гърците, които са близки до нашия манталитет, но когато икономиката определя бъдещето им, хората ходят с маски и всички знаят, че там е безопасно.
„В развитите държави имат организирано съзнание. Вярвам, че средният българин е много по-интелигентен от средния европеец, но начинът на организация на българското общество пречи да догоним Европа“.
"Бъдете европейци в мисленето си, което означава ваксинирайте се, защото по този начин се грижите за спасяването на другия. Когато един човек е здрав, той е щастлив, когато едно общество е здраво, то е богато. Ние в момента не сме нито богати, нито щастливи".
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..