„Това, което беше постигнато днес в Глазгоу - да се спре обезлесяването до 2030 година, под което се подписа и Бразилия, е чудесна мярка. Но не е достатъчна за намалява на емисиите“.Това каза в предаването „Ден след ден“ на радио Пловдив Апостол Дянков – старши експерт в българския офис на Световния фонд на дивата природа.
Той подчерта, че у нас гората расте като биомаса. Има много неизползваеми или изоставени площи, които се самозалесяват. „Това може да е позитивен процес и да допринесе за бъдещите климатични цели на правителството, ако се изпълн правилно“ – посочи Дянков. По думите му, една добро решение в тази посока е това на Изпълнителната Агенцията по опазване на горите да не се дават права на общините да премахват тези гори, които не са гори по статут.
Но ако се самозалеси една нива, тя не винаги се превръща в гора, напротив, коментира експертът. Според него, по-голям проблем у нас е, че в България има много стари гори, недокоснати от човешка дейност стотици години, и е важно да ги запазим.
„Но продължават произвола и незаконната сеч, които може да достигнат до 40% от общия дърводобив в България в различни години“ – отчете Дянков.
Световният фонд на дивата природа препоръчва да се търси естествения процес, в който гората се превръща във функционираща, в стара гора.
„Много голяма част от въглерода, който искаме да извлечем от атмосферата и да го складираме, така че да не подпомага затоплянето на климата, той се съдържа в мъртвата биомаса в горите, тоест в мървтите изгнили дървета, които са дом на много животни, растения, гъби. Правилното поддържане на гората е ключа“ – категоричен е експертът.
В тази насока той посочи, че е важно да спре порочната практика със заменките с гори. И да се дадат в бъдеще стимули на собствениците на гори да извършват дейности, които да помагат и на горите, и на природата, и на климата. Един от тях е увеличаване на крайречните гори, които помагат да има повече вода и предпазват от наводнения. Друга практика е прилагането на агроекологичните мерки от ЕС, при които на една и съща земя да се гледат дървета и селскостопански култури.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..