Премиерата в Пловдив на романа „По релсите“ от Невена Митрополитска е тази вечер, от 18 часа във „Винтидж кафе", в Дома на културата „Борис Христов“.
Романът ще бъде представен от редактора Красимир Лозанов и авторката. Художник на изданието е Люба Халева.
Събитието се организира с подкрепата на издателство „Жанет 45“. Невена Митрополитска пристигна от Канада, за премиерата на третия й роман. За него критиците казват, че е един вълнуващ, майсторски написан и много важен откъм социални послания художествен текст.
От издателството пишат за сюжета: Старица се взира в миналото си – в безгрижното си детство, в последвалите го жълти звезди, във влака за Треблинка, очакващ я на кюстендилската гара през 43-а, в зрелостта си в народната република и в старостта си в наши дни. Петнайсетгодишната ѝ внучка – емигрантка в Канада, се бори с предателството и самотата.
Невена Митрополитска е родена през 1969 г. в София. Завършила е руска и английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“, библиотекознание и информационни науки в Université de Montréal. Автор е и на романите „Анна и планината“ (2015 г.) и „Дарът“ (2019 г.), издадени също от Жанет 45.
От 2002 г. живее със семейството си в Монреал, Канада.
Красимир Лозанов каза пред Радио Пловдив, че според него всеки редактор мечтае да работи с голям автор, както и с голям, важен текст.
"Това беше в основата на моя избор и много се радвам, че тази работа се реализира в един чудесен краен резултат", допълни Лозанов. По думите му, като всеки голям роман и този трудно се вмества в една - единствена фраза, определяща какъв е. "Ние няма да бъдем справедливи, че това е само роман за Холокоста и за спасяване на българските евреи, защото това не е единствената му тема, защото може да се твърди, че това е и роман за психическия тормоз в училищата", каза Лозанов.
"За мен книгата е важна, защото показва, че когато българското общество се обедини около кауза, и прояви съответна толерантност, и настоятелност, то може да бъде успешно, и след това десетилетия да се гордее със себе си", заяви Лозанов.
Невена Митрополитска каза в интервюто: "За мен беше изненада, когато започнах да изследвам въпросите за спасяването на българските евреите, то разбрах, че те са били спасени, и това се дължи на случайността. Всички знаем, че влаковете са ги чакали, обаче си дадох сметка за всичко това, когато се зарових в дълбочината на историята. Те вече са били обречени от българската държава, плод на една случайност е, че точно в Кюстендил е станало възможно да се направи инициатива от евреите, и да сформират делегация, за да предотвратят депортацията."
Живка Танчева разговаря с редактора и с писателката, може да чуете повече от звуковия файл.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..
Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра. "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл на театър "Хенд", плод на обединената муза на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..