МЗ и експертите се обединиха в съвместна работа по въвеждането на Европейския план за борба с рака.
Това съобщи в програма "Точно днес" Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, и коментира нуждата от партньорство между експерти, пациенти и законодатели за интеграцията на Националния антираков план в България.
Според нея това е нещо, което досега не е случвало и се залагат много надежди.
По отношение на анираковия план ние от 10 години правим усилия той да се случи, но за съжаление това е политическо решение и ние не може да вземем такова без разбиране за важността на този план за България от страна на политиците и законодателите. Февруари 2021 Европа прие План за борба с ръка, осъзнавайки абсолютно всички заплахи тежести което това заболяване нанася на държавите, на икономите, на хората в частност.
Този план е изграден на 4 основи, което означава, че Европа се обединява около най-добрите практики в това да предпазва - първият стълб е да се въведат профилактични скринингови програми. Вторият е свързан с поддържане с ефективността на лечението, път на иновациите, които успяват все по-добре да овладеят различните степени на заболяването. Третият е свързан с дигитализацията и модернизацията, с което по-лесно се стига до пациента. Последният стълб е изключително важен и е фокусиран върху промени, които ще повишат качеството на живот на болните от рак. Това е белег на нещо съществено и аз много се надявам хората да го разбират.
Една идея по-напред сме в това да подчиним рака. Хората доказаха с удължения си живот, че имат тази възможност, че медицината може това да го постигне. И те търсят път обратно към нормалния си живот.
Планът е перфектен, той е най-доброто, което цялата европейска експертиза може да създаде, а за България е добра възможност да адаптира здравните си политики към този план.
Няма нужда да създаваме собствени проекти на тази тема. Достатъчно е да следваме и да спазваме този. Освен всичко друго ЕК е предвидила финансов ресурс, за подпомагане на държави, които не са на нивото на този план.
България трябва да се присъедини към Европейския план за борба с рака, чрез който страната ни има уникалната възможност да преодолее липсите и недостатъците в своята онкологична помощ, да създаде работещи програми за скрининг и да постави на европейско ниво диагностиката и лечението на злокачествените заболявания у нас.
Добрата новина е, че Антираковия план на България е заложен в Плана за развитие, което е белег на узряване на нашите политици. Това е момента, в който те доказаха, че този проблем стои за решаване и че те не могат и не биха искали да го игнорират вече. Стана ясно, че вече няма място за говорене. На правата сме, в която трябва да действаме.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..