„Категоричен мандат за промяна.Тази промяна означава не само да не ни управлява вече Бойко Борисов, а – да ни управляват млади и образовани модерни хора, които излъчват ценности, които наподобяват тези, към които България се стреми вече 31 години.“ Така политологът Слави Василев и член на ИК, подкрепил кандидатурата на президентската двойка Румен Радев, Илияна Йотова обобщи резултатите от изборите в неделя.
По думите му, генерационната промяна в българската политика, която се носи от Кирил Петков и Асен Василев, означава начало на края на прехода.
При предишните избори промяната не се случила, защото тези, които са били припознати като носители на промяната - ИТН, не са съумели да разберат какъв е политическият процес в България.
„Те обаче имат своите достойнства и едно от тях е, че не загубиха ценно време на България. Можеха да направят коалиция, в която обаче самите те не вярваха. Етапът, който минахме пре 45-я и 46-я Парламенти не са изгубени за България, а са елемент от процеса на откриване на парламентаризма при отсъствието на силната ръка на Борисов. По времето на управлението на Борисов и на ДПС, а това е още от времето на НДСВ и Симеон Сакскобургготски, българинът е забравил какво е да има Парламент, който да работи така, както е замислен. Сега има данни за това“.
Слави Василев прогнозира, че бъдещата управленска коалиция е ясна и тя ще бъде водена от Кирил Петков като следващ лидер на България, и преговорите ще бъдат водени от ПП с участието на БСП, ДБ и ИТН.
„Тези партии загубиха голяма част от тежестта си, в сравнение с миналите два парламента, и тя се прехвърли към ПП. Съответно такива разговори са деликатни, в българската политика сме ставали свидетели на неочаквани решения и обрати, но се надявам разумът да надделее.“
Според Василев, БСП са стигнали дъното с петата си позиция в резултатите от изборите. Това обаче не трябва да обезкуражава членовете и симпатизантите на партията и е дошъл моментът ръководството на БСП да покаже на българите, че ролята на партията би могла да бъде значителна и да възвърнат част от доверието към себе си.
„Без БСП Правителство трудно ще има, консенсусът в НС е немислим, без участието на всяка една от четирите политически формации и ролята на всяка една от тях ще бъде ключова.
Добър подход за БСП би било да наложат тяхното виждане за реформа в здравеопазването. ДБ трябва да настоява за съдебна реформа. Това трябва да направи и ИТН, намирайки поле за изява – избирателна система, нов закон за медиите. Всяка една политическа формация трябва да намери своя приоритет, защото всяка една от партиите в потенциалната коалиция има своята добавена стойност, за да може обществото да обърне страницата „Борисов“ и да продължи напред“
Успеха на „Възраждане“ анализаторът обясни с аргумент, че лидерът Костадин Костадинов е бил последователен и е успял да напипа теми, които резонират в обществото – за вируса, като носител на послания, които всички искат да чуят, но са невъзможни /вирусът не съществува и мерките да бъдат премахнати/ и другата теза е свързаната с външната политика.
„По начина по който Костадинов обаче си излага идеите, е много трудно да се намери компромис. А българската политика и българският парламентаризъм са повече игра на компромис, отколкото повече игра на твърди убеждения“.
Василев прогнозира, че дебатите около съставянето на парламентарно мнозинство няма да са леки и че няма политическа логика друг да бъде премиер, освен Кирил Петков.
„Считам, че политическите формации, които ще влязат в споразумение с ПП - БСП, ДБ и ИТН трябва да осъзнаят, че биха имали сериозна тежест в това управление, защото са в синхрон с т.н. промяна и нов модел на управление.
Правителство ще има, мнозинство ще има и България ще тръгне по един нов път“.
Интервюто - звуковия файл:
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..