Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бележим плато на Ковид-случаите в МБАЛ "Св.Мина"

„В последните две седмици бележим плато на  случаите с Ковид. Дотогава само се повишаваха, а в последните две седмици задържаме стационарно един и същи нива. Изпълнен е 80% от капацитета за Ковид, което ни дава възможност по-спокойно да си вършим работата“, заяви управителят на МБАЛ „Св.Мина“ проф. Петър Петров.

Той уточни, че в началото на  четвъртата Ковид-вълна в болницата е имало 30 легла, впоследствие увеличени на 40. Непосредствено преди решението на екипа на болницата за допълнително увеличаване на леглата, се е стигнало до плато на приетите случаи, които се движат в момента между 30 и 35.

„За съжаление, между болните има и по-млади пациенти без придружаващи заболявания и наблюденията ми са, че смъртността при тази вълна е по-висока, отколкото при  предходните. Умират и хора без сериозни придружаващи заболявания."

Проф. Петров подчерта, че има случаи, когато успешно лекувани пациенти около 2 седмици и  вече стабилизирани, непосредствено преди изписването им се влошават и стигат до летален изход. Такива случаи лекарите споделят и за други болници.

Адекватен медикамент за противовирусно лечение срещу Ковид все още не е открит.  Антибиотиците са ефективни само в случаите, когато усложненият терен е  допълнително усложнен с белодробен – с бактериална пневмония. Тогава антибиотикът предпазва от бактериалната пневмония. Ако пневмонията обаче е вирусна, лечението трябва да става с отбременяващи тежестта върху белия дроб препарати, заяви проф. Петров.Той препоръча в най-ранна фаза лечението да започне с прилагане на ремдесивир, който убива вирусите.

„Ако се прилага обаче след 6-7 дни, когато пациентът започне да се влошава, тогава вече се борим с последствията, които е причинил вирусът  и дори да го убием, тези последствия, за съжаление, убиват пациента.“

МБАЛ „Св. Мина“ не изпитва в момента дефицит на лекарства, както при предходните вълни.

Интервю – звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезсмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30