„В последните две седмици бележим плато на случаите с Ковид. Дотогава само се повишаваха, а в последните две седмици задържаме стационарно един и същи нива. Изпълнен е 80% от капацитета за Ковид, което ни дава възможност по-спокойно да си вършим работата“, заяви управителят на МБАЛ „Св.Мина“ проф. Петър Петров.
Той уточни, че в началото на четвъртата Ковид-вълна в болницата е имало 30 легла, впоследствие увеличени на 40. Непосредствено преди решението на екипа на болницата за допълнително увеличаване на леглата, се е стигнало до плато на приетите случаи, които се движат в момента между 30 и 35.
„За съжаление, между болните има и по-млади пациенти без придружаващи заболявания и наблюденията ми са, че смъртността при тази вълна е по-висока, отколкото при предходните. Умират и хора без сериозни придружаващи заболявания."
Проф. Петров подчерта, че има случаи, когато успешно лекувани пациенти около 2 седмици и вече стабилизирани, непосредствено преди изписването им се влошават и стигат до летален изход. Такива случаи лекарите споделят и за други болници.
Адекватен медикамент за противовирусно лечение срещу Ковид все още не е открит. Антибиотиците са ефективни само в случаите, когато усложненият терен е допълнително усложнен с белодробен – с бактериална пневмония. Тогава антибиотикът предпазва от бактериалната пневмония. Ако пневмонията обаче е вирусна, лечението трябва да става с отбременяващи тежестта върху белия дроб препарати, заяви проф. Петров.Той препоръча в най-ранна фаза лечението да започне с прилагане на ремдесивир, който убива вирусите.
„Ако се прилага обаче след 6-7 дни, когато пациентът започне да се влошава, тогава вече се борим с последствията, които е причинил вирусът и дори да го убием, тези последствия, за съжаление, убиват пациента.“
МБАЛ „Св. Мина“ не изпитва в момента дефицит на лекарства, както при предходните вълни.
Интервю – звуковия файл:
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..