Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаше предварителни нагласи, които не успяхме да променим

| обновено на 21.11.21 в 21:43

Президентът Румен Радев печели убедително кандидат-президентската надпревара, показват предварителните данни на социологическите агенции. Първи коментар от Инициативния комитет на професор Анастас Герджиков, за който гласуваха малко повече от 30% - при 60% за Радев. Разговаряме с професор Николай Овчаров, заместник-председател на Инициативния комитет, който издигна кандидатурата за президент на професор Герджиков.

„Резултатът не е неочкван. В край на краищата Румен Радев имаше страшно голяма преднина. Но това, което поне засега се очертава, защото ние все още не знаем окончателните данни е, че близо 40% от българския народ е на друго мнение, а това не е никак малко. Другото нещо е, че има пълен провал на тази мантра, която беше вкарана, че турския етнос ще гласува. Видяхме една изключително ниска активност в секциите в Турция. И всичко това, което се изговори през последната седмица бяха фалшиви новини и фалшиви обвинения“, това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Николай Овчаров.

Професор Овчаров заяви, че няма грешка в стратегията на Инициативния комитет при провеждане на кампанията на Анастас Герджиков.

„Не мисля, че имаше някакви грешки. Напротив. Беше една много убедителна кампания. Професор Герджиков решително спечели дебата с Румен Радев. Сега, имаше предварителни нагласи, които не успяхме да променим. Виждаме и на парламентарните избори, това си е една нагласа на гласуване анти ГЕРБ. И тъй като ГЕРБ беше най-голямата партия, която стои зад професор Герджиков, той понесе тези последствия. Това са неща, които ние бяхме отчели предварително, че вероятно ще се случат. Но е особено важно, че в никакъв случай не може да се говори за изчегъртване, за унищожение на 40% от българския народ. Ако го направят това нещо, че означава геноцид“, подчерта още професор Овчаров.

Цялото интервю с професор Николай Овчаров можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

За първи път лидер на БСП тръгва от властта, а в НС партията е малка

Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив.  Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..

публикувано на 17.02.25 в 15:46

Собственици на ферми за патици обвиняват БАБХ в натиск

Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..

публикувано на 17.02.25 в 14:57

Апаратни игри и ужасна организация на конгреса на БСП

  Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено.   Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето .  За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..

публикувано на 17.02.25 в 09:09