Споделената скръб е смисълът на траура. Понякога и да се взрем вътре в себе си, в чувствата си, в живота си и мълчанието съпровожда тази споделена болка и съпричастност, каза в програма "Точно днес" в днешния ден на траур психологът д-р Пламен Димитров, бивш председател на психолозите в България.
Нашето общество е в състояние на скръб много отдавна и у нас битува много дълбока колективна травма, посочи още той.
"Тази ситуация, в която само за ден над 50 души загубиха живота си, е част от една верига. Вижте ежедневната верига за КОВИД смъртността, колко много съдби се промениха по трагичен начин. Колко млади хора не са в България. Всички тези загуби, скръбта и траурът са неизменни части от една дълбоко общо преживяване и когато го откриеш у другите, си готов на съпричастност и съчувствие. България има още много да скърби", обясни психологът.
По думите му човечността съпровожда нашето съществуване, но бива подтискана от егоизма и от други съображения, които хората са склонни да им дадат предимство в моменти на болка. "Споделянето на скръбта е точно такъв тип човечност", каза д-р Димитров.
По повод черните статистики, свързани със смъртността от КОВИД през последните 2 години, той обясни, че това е хилядолетен проблем на човечеството как се справя с ужаса пред смъртта, загубата и тези необратими процеси.
"Когато отричаме фактите, а един от тях е, че животът е много крехък, има опасност да се втурнем кък какви ли не преживявания, само и само да потулим от съзнанието си факта, че трябва да променим начина си на действие, мислене и отношение. Той произлиза от инстинкта за самосъхранение", смята психологът.
По думите му трябва да дискутираме като общество как така се свиква с огромни числа на загуби, при това рекордни за ЕС и в световен мащаб. "Това е вид слабост на общността, неспособност да осмисли това, което губи".
Цялото интервю на Петя Плачкова с д-р Пламен Димитров е в прикачения файл.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..