Единствената Библиотека от преди 20 века, открита и реставрирана за туристически посещения у нас, е в Пловдив. Тя е част от Форум Север - най-представителната част на Централния площад на Филипопол, разположен в центъра и на съвременния град върху площ от около 25 дка. Самият той – една десета от него, скоро ще бъде официално открит. Археологът Мая Мартинова-Кютова разказва в аванс:
"Това е северната най-представителна част от Агората, където е разположен комплекс обществени сгради. Тук ще могат да се видят да видят Булифтериум, където е заседалвал Градският съвет на Филипопол; Градската библиотека – единствената сграда от този род, разкрита в България; и останки от една обществена сграда, която смятаме, че е гражданската Базилика. Имаме епиграфски данни, че се е провеждало съдопроизводство на Агората. Така че това е най- предстювителната, най-блестящо оформената като архитектурна декорация част от Градския площад".
Тя е била достъпна за населението на Филипопол. Затова на нея намират място всички важни надписи, които е трябвало да станат достояние на гражданите. Така тук ще видим една каменна библиотека от най-важните надписи на старогръцки, разположени на място; четири постамента за статуи – два от които на императорите Комод и Домициан, а другите на видни филиполци; няколко важни документа, между които едно императорско писмо. Всичко това – важно свидетелство за историята на града между 1 и 4 век след Христа. А как е изглеждала библиотеката по това време?
Консервационно-реставрационните дейности на Форум „Север“ са почти приключени. В момента се изработват табелите, които ще указват каменните свидетелства от римската епоха на Пловдив. Проучвани около 35 години с известни прекъсвания, скоро те ще бъдат официално открити за пловдивчани и гостите на града. За археолог Мая Мартинова-Кютова, сърце на проучванията тук, тази част на Агората е и огромна емоция: "Третото ми дете, като такъв го чувствам този обект. Защ съм оставила много от живота си тук".
През 5-ти век това място губи обществените си функции и се застроява с жилищни сгради. Днес то връща най-бляскавите си години, на ръка разстояние от Главната улица на живия Пловдив.
Чуйте още подробности в звуковия файл, а видео-репортаж очаквайте в youtube канала ни и тук:
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..