Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хермес" дарява 3000 български книги за 30-та си годишнина

3000 книги с 25 милиона екземпляра са издадени за 30 години от създаването на издателство „Хермес“. Това обяви управителят Стойо Вартоломеев, който представи инициативите, свързани с отбелязване на годишнината. По този повод на 10 библиотеки ще бъдат дарени 3000 книги на български автори.

Издателството е сред създателите на историята на българското частно книгоиздаване, като през годините е помогнало за утвърждаването на  редица български и чужди автори. Средно на година „Хермес“ изкарва на пазара около 250 заглавия.

Управителят на „Хермес“ отрича информациите, че българите не четат книги.

„30 години вече се изморих да повтарям, че ако нямаше интерес към книгите в България, то ние няма как да съществуваме. А сме издали за 30 години 25 милиона екземпляра, това е огромно количество книги. Не сме и само ние, има поне 150 български издателства“, категоричен е Стойо Вартоломеев.

Той е категоричен, че книгата не е просто прозорец към света, а е огледало, в което човек може да погледне в себе си.

Издателството подготвя специална библиотека за Пловдив, която ще носи името „Седемте хълма“. Книгите от поредицата ще са посветени на историята на града.

„Седемте хълма“ ще включва книги, свързани с историята на Пловдив. Решихме да обявим тази инициатива на 30 годишнината на „Хермес“, защото смятам, че историческата памет се възприема най-добре чрез художественото слово“, каза още Стойо Вартоломеев.

Издателство „Хермес“ е създадено през 1991 година, а първата книга е „Тайнствените сили в природата“ от Камий Фламарион. Най-голям успех на издателството в първите години носи поредицата „31 забравени любовни романа“. Само от нея са продадени над 4 милиона екземпляра и тя се превръща в истински феномен в историята на новото българско книгоиздаване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Галерия

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца. Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният..

публикувано на 29.07.24 в 16:22

Преге - предаване за света на книгите, 27.07. - 02.08.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 7. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Габриел Гарсия Маркес. Сто години самота. 448 стр., 6А, Лъчезар Минчев, 2024. Стефан Стори. Маслени бои и мрамор.  322 стр., тв. к. 7А, Изток-Запад, 2024. Харлан Коубън. Ще те намеря. 376..

публикувано на 29.07.24 в 14:45

„Духът на Грузия“ завладява Античния театър

Гледайте за първи път спектакълана Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“,Грузия на 1-ви август, от 21 часа. Изключителният грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули" ще зарадва българската публика с лятно турне в страната, при това с един от най-върховите си спектакли "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“)..

публикувано на 26.07.24 в 15:13

В "Срещите" - за изкуствения интелект и Бог

Ще има ли диалог между Бог и изкуствения интелект?. С Николай Генов, автор на книгата "Виртуалният човек", тръгваме от фантастиката.  Още като тънко ручейче в традиционната литература фантастиката си позволява да отрече онова от Вечните книги: "Каквото е било, е и ще бъде" и да заговори за еволюиращ Бог.  Така ли е наистина?  Слушайте, интересно..

обновено на 26.07.24 в 11:42

Изложба на скулптора Павел Койчев в зала "2019"

Хоризонтално, отвесно, наклонено“ е названието на новата скулптурна провокация от големия български художник Павел Койчев в Зала „2019“ на ул. „Гладстон“32. Авторът представя нови голямоформатни скулптури специално за това пространство. Творбите са абстрактни и цветни. Павел Койчев е роден през 1939 г. в София. Завършил е..

публикувано на 26.07.24 в 07:42