Доколко успешно ще е новото българско правителство? Как формулата за неговия състав ще се проектира в парламента и мнозинството там? По какви принципи се разпределят ресорите в кабинета? Има ли опасност от партийна феодализация на отделните министерства? А на държавата? Отговорите търсим от политолога Ивайло Динев, доктор по политически науки от университета „Св. Анна“ в Пиза, изследовател в Института по социални и синдикални изследвания.
„По време на коалиционните разговори видяхме някои положителни тенденции, но има и някои опасения“, това каза в ефира на Радио Пловдив политологът Ивайло Динев.
„Едно от тези опасения е, че много от предложенията и политическите програми на партиите в коалицията са по-скоро пазарно ориентирани и либерални. БСП може да служи в положителното намиране на баланс между различни стратегии и визии за управление на държавата“, каза Динев.
Три поредни избора за годината, според политолога, са накарали партиите да осъзнаят, че „на хората им дойде до гуша от сблъсъци и политическа несигурност“.
„Вероятно го има и страха, че при още едни евентуални избори някои от партиите ще изпаднат от управлението“, допълни още Динев.
Анализът, който политологът прави на изборите показва, че „има желание за дългосрочно управление. И трите избора показаха, че хората искат смяна на политическата класа и управление“.
Това, към което не трябва да се достига, обаче са „анти-държавни политики“.
„Голяма част от програмите на водещите партии в тази коалиция са по-скоро към намаляване на държавата. Бих го определил като „либерален популизъм“, каза още политологът.
Като част от положителните тенденции, които наблюдава Ивайло Динев по време на коалиционните преговори е увеличението на минималните заплати.
„Това е стъпка напред. България остава много назад от тенденциите в цяла Европа. Ние сме назад по индикаторите за всяко социално и икономическо равенство. Дойде време да не бъдем просто догонващи, а равностойни на европейците“.
Ивайло Динев коментира още:
“При тази шарена коалиция със сигурност много от дебатите ще се развиват динамично в парламента. Разликите между всички партии , обаче могат да се полезни, защото биха могли да изяснят цялостната стратегия на държавата“.
Цялото интервю с политолога Ивайло Динев слушайте в звуковия файл.
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..