Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Външната политика не може да бъде партийна, а държавна


„През последните 10 г. трудно може да се говори за наличието на българска външна политика. Вместо да отива в Брюксел с позиция, българският външен министър се връщаше оттам с такава!“

Това е коментар отпреди близо месец на Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. Тогава още не бяха изяснени резултатите от изборите, както и готовността за съставяне на ново правителство.

Искрено се надявам,  че сега  нещата ще се променят и България ще започне да води своя собствена външна политика, достатъчно ясно отговарща на държавните интереси - смята известният дипломат.

Според него обаче, има две предварителни условия за положителен развой – тя отново да стане професионална, държавна и последователна, а не персоналана хаотична и аматьорска. Тоест, външната политика да се формира във МВнР.

Второто важно условие е  дипломатическата служба да се приведе в съответствие с едноименния закон, защото има редица негови постановки, които досега просто се пренебрегват.

В тази посока очаквам, както бе и анонсирано от президента като необходимост да се случи – външната ни политика отново да стане професионална. Важно е МВнР да не се свежда само до организатор на посещения и само до консулска защита, а там да се генерират външнополитическите позиции на страната. Това ще я направи както предсказуема, така и последователна - казва известният международник. 

Дали самият министър ще бъде политическо лице или кадрови дипломат е вторично, спрямо въпроса за комуникацията в цялата система.

Като че ли дълги години политическото начало и професионалната експертиза се разминаваха. Политиците сякаш не ползваха професионализма на дипломатите, а външната ни политика сякаш се правеше до голяма степен  персонално и извън министерството.  

Външната политика не може да бъде партийна, тя трябва да бъде държавна. От сегашна гледка точка, при очертаваща се четиристранна коалиция, това предполага че занапред тя  трудно ще бъде просто еднопартийна или личностна.

Това, че външната политика отсъстваше от предизборния дебат не беше добър сигнал. Това предполага известна изолираност на българското общество от проблемите на международните отношения. А те касаят в голяма степен България. Нито една държава не може да живее изолирано от света. От друга страна, това показва, че външната политика не е конфронтационна сфера за българските политици, до голяма степен е консенсусна и това я поставя извън полето на злободневието.

Ако обаче се фокусираме единствено върху отношенията със Северна Македония, това допълнително ще ни изолира. България и в момента е силно изолирана по тази тема.  

ЕС и САЩ  не разбират и не подкрепят нашата позиция, но това не е техен, а наш проблем.  Надеждите са, че новото управление ще тръгне към неговото разрешаване. Позитивно е декларираното желание за проактивна българска позиция.

Предварително условие за успешни преговори обаче е прекратяване на говора на омразата и възстановяване на доверието. Изваждането на разговорите и към по-широкото поле на икономическото сътрудничество, културния обмен и съвместни инфраструктурни проекти. Необходимо е създаване на позитивен контекст за решаване на спорните въпроси.

Отношенията ни с Турция трябва да излязат от кърга на едноличното решаване както бе досега, защото динамиката на двустранните отношения се водеха от Турция и бяха в турски интерес - смята Любомир Кючуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В РСМ няма дебат, а състезание по омраза срещу българите

В кампанията за парламентарните и президентските избори в Република Северна Македония (РСМ) значително място е отделено и на отношенията с България заради готвените промени в конституцията на страната, признаващи българско малцинство. Темата коментира  журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков . "Българските граждани и в най-лошите..

обновено на 19.04.24 в 16:36
Калоян Стайков

Реформите за либерализацията на тока са в омагьосан кръг

Реформата е заложена в П лана за възстановяване устойчивост (ПВУ) , а това беше основното обяснение през миналата есен да се бърза със законодателните промени. Още тогава посочихме, че самият проект на Закон за изменение и допълнение на З акона за енергетиката е само една малка част от реформата. Т огава..

публикувано на 19.04.24 в 16:15

Либерализацията на тока ни освобождава от крепостничество

Народното събрание отново отложи първата стъпка към либерализиране на пазара на ток за битовите потребители . Недостатъчно добре подготвена процедура за промяната и риск от сериозно поскъпване на тока бяха причините, които изтъкнаха от БСП, ГЕРБ, ИТН, след като ПП-ДБ единствени се обявиха против отлагането. Това е страх от несвършената..

публикувано на 19.04.24 в 16:03

Офисът на Dreamix в Пловдив празнува първи рожден ден

Най-бързо растящата софтуерна компания у нас – Dreamix, затвърждава присъствието си в Пловдив и ще отпразнува годишнината от отварянето на офиса си в града. Събитието ще се състои на 19 април с коктейл с начален час 16:30, а локацията е бизнес сграда Регус, Каменица парк, бул. “Източен” 59. Очаква да присъства мениджмънта на компанията, много от..

публикувано на 19.04.24 в 15:58

Румен Радев се опитва да пази страната от конституционни кризи

Поканата на президента Румен Радев за разговор със служебния премиер по предлаганите промени в правителството е съвсем логична, за да се чуят подробно аргумените за тях, каза в предаването "Точно днес" Явор Гечев - съветник на държавния глава и бивш служебен министър на земеделието. Процедурата по назначаване на кабинета също включваше консултации,..

публикувано на 19.04.24 в 11:38