Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Външната политика не може да бъде партийна, а държавна


„През последните 10 г. трудно може да се говори за наличието на българска външна политика. Вместо да отива в Брюксел с позиция, българският външен министър се връщаше оттам с такава!“

Това е коментар отпреди близо месец на Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. Тогава още не бяха изяснени резултатите от изборите, както и готовността за съставяне на ново правителство.

Искрено се надявам,  че сега  нещата ще се променят и България ще започне да води своя собствена външна политика, достатъчно ясно отговарща на държавните интереси - смята известният дипломат.

Според него обаче, има две предварителни условия за положителен развой – тя отново да стане професионална, държавна и последователна, а не персоналана хаотична и аматьорска. Тоест, външната политика да се формира във МВнР.

Второто важно условие е  дипломатическата служба да се приведе в съответствие с едноименния закон, защото има редица негови постановки, които досега просто се пренебрегват.

В тази посока очаквам, както бе и анонсирано от президента като необходимост да се случи – външната ни политика отново да стане професионална. Важно е МВнР да не се свежда само до организатор на посещения и само до консулска защита, а там да се генерират външнополитическите позиции на страната. Това ще я направи както предсказуема, така и последователна - казва известният международник. 

Дали самият министър ще бъде политическо лице или кадрови дипломат е вторично, спрямо въпроса за комуникацията в цялата система.

Като че ли дълги години политическото начало и професионалната експертиза се разминаваха. Политиците сякаш не ползваха професионализма на дипломатите, а външната ни политика сякаш се правеше до голяма степен  персонално и извън министерството.  

Външната политика не може да бъде партийна, тя трябва да бъде държавна. От сегашна гледка точка, при очертаваща се четиристранна коалиция, това предполага че занапред тя  трудно ще бъде просто еднопартийна или личностна.

Това, че външната политика отсъстваше от предизборния дебат не беше добър сигнал. Това предполага известна изолираност на българското общество от проблемите на международните отношения. А те касаят в голяма степен България. Нито една държава не може да живее изолирано от света. От друга страна, това показва, че външната политика не е конфронтационна сфера за българските политици, до голяма степен е консенсусна и това я поставя извън полето на злободневието.

Ако обаче се фокусираме единствено върху отношенията със Северна Македония, това допълнително ще ни изолира. България и в момента е силно изолирана по тази тема.  

ЕС и САЩ  не разбират и не подкрепят нашата позиция, но това не е техен, а наш проблем.  Надеждите са, че новото управление ще тръгне към неговото разрешаване. Позитивно е декларираното желание за проактивна българска позиция.

Предварително условие за успешни преговори обаче е прекратяване на говора на омразата и възстановяване на доверието. Изваждането на разговорите и към по-широкото поле на икономическото сътрудничество, културния обмен и съвместни инфраструктурни проекти. Необходимо е създаване на позитивен контекст за решаване на спорните въпроси.

Отношенията ни с Турция трябва да излязат от кърга на едноличното решаване както бе досега, защото динамиката на двустранните отношения се водеха от Турция и бяха в турски интерес - смята Любомир Кючуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12