„Решението на депутатите за влизане в зала без „зелен“ сертификат не е адекватно и не съответства на елементарните изисквания за противоепидемична политика. Не може да караме децата, учениците, преподавателите да ходят с маски, а те да не го правят. Това е демотивиращо за обикновените хора“. Това заяви акад. Богдан Петрунов.
По думите му, у нас има двоен стандарт с предлагането на решения, за които няма контрол по изпълнението. Сертификатите, които МЗ е въведе за наличието на антитела, също е крайно несериозно и ненаучно.
„Европейският център за контрол на заболяването категорично обяви, че издаването на такива сертификати е неправилно и няма изразна единица, която да покаже дали сме защитени или - не. Това е строго индивидуален процес. И обратно – въвеждането на сертификатите за антитела демотивира хората и те започнаха да правят опашки за тестове, вместо да се имунизират. Това довежда до разпространение на инфекцията“.
Акад. Петрунов бе категоричен, че България е единствената страна в света, която има „зелен“ сертификат за титър на антитела, което е недопустимо и не е трябвало да се случва.
С оглед на презвикателството омикрон, ваксинацията в момента е изключително важна за предпазване здравето на хората и предоствратяване на смъртността. Затова не трябва да се изчаква разработване на нова ваксина.
„Приложението на ваксината създава т.н. трениран имунитет – ние подготвяме имунната система да реагира много по-адекватно и към новите варианти, не само спрямо алфа варианта, от който е създадена. Вероятно догодина ще имаме и ваксини за новите варианти, което е съвсем нормално, и ще се наложи да се ваксинираме. Мутацията на вируса е биологичен процес, няма да спре и ние трябва да бъдем подготвени.“
По думите на акад. Петрунов, третата доза е от съществено значение, за да засилим имунитета си през зимния период, когато има нова опасност от развиване на пандемична ситуация.
Епидемията намалява, но не намалява смъртността, която е най-сигурен показател за хода на заразата. Не по-малко от 15% от хората, които са в интензивните отделения ще останат живи. Далеч не сме победили още пандемията, а другото са „бодряшки приказки“.
Решението за връщане на учениците в училище е добър ход, за да не останат неграмотни. Въвеждането на обучение на ротационен принцип – онлайн и присъствено за по две седмици дава добри резултати по света, подчерта акад. Петрунов.
Той бе категоричен, че страната ни не може да бъде изолиран остров и омикрон ще бъде регистриран и в България. „Вероятно той вече циркулира тук, но още не е потвърден. Засега протича по-леко, в сравнение с делта варианта. Но ние трябва да свикнем, че докато не се достигне до глобално имунизационно покритие от 80-90% от населението, ние няма да можем да излезем от това състояние“.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..