Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медиците, лекуващи COVID-19, може да стигнат до бърнаут

Може да се предпазят с ваксинирането на повече хора

| обновено на 14.12.21 в 16:57
доц. д-р Стефан Попов - нач. Клиника по психиатрия, УМБАЛ "Св. Георги" Пловдив
Снимка: Уеб сайт, МУ Пловдив

“Високи нива на тревожност, безсъние, депресивни симптоми“ – това са симптоми, които вече се наблюдават при българските медици, които работят в структурите за лечение на COVID-19. Tова сподели в ефира на предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив доц. Стефан Попов, началник на Клиниката по психиатрия и медицинска психология на УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив. По думите му, на проблема не се обръща достатъчно внимание, а той е много сериозен, тъй като те всеки ден се срещат със смъртта не от сега.

„Ковид-пандемията се оказа онази капка, която прелива чашата. Така че вероятно в скоро време ще видим това, което наричаме бърнаут с много тежки последствия – с груби нарушения в емоционалната сфера, с  апатия, с липса на всякакъв интерес към работа и оттам вече значим спад в професионално и социално функциониране“ – псочи доц. Попов.

За да предпазим медиците, трябва да се намалят стресогенните им фактори или наплива на пациенти към структурите, които лекуват коронавирус. А това, според него, може да се постигне: „...когато нашето население се ваксинира масово. Това трябва да бъде основната задача оттук нататък“.

Доц. Попов обяви, че при пациентите също се натрупва дистрес. „Това, че страхът нарастна,  роди още една нова фобия към многото фобии, ковид-фобия, която ще играе доста голяма роля. Тя ще води до силно снижение на социалните контакти между хората, което вече го виждаме, поради страха“.

По-нататък погледнато, доц. Попов очерта възможността този личностов дистрес да премине в телесни симптоми, като артериална хипертония, исхемична болест на сърцето или много други. А още по-нататък „може да се стигне до посттравматичен стрес, като при хора, които са преживели концентрационни лагери, войни, плен и т.н“ – посочи той.

Пътят да се противостои той отново заяви, че е ваксинирането. „И второ нещо – да се търси по-често консултация, например с психиатър“.

Цялото интервю с още информация може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34