Ключовият въпрос не е как тръгва правителството на Кирил Петков, а какво ще прави парламентарното мнозинство. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов.
"Имаме държава, чиято законодателна среда през последните 10 години се е формирала по вертикалата, започваща от Бойко Борисов до парламентарна група на ГЕРБ, където огромна група депутати бяха заети да регистрират желанията на лидера си. В резултат имаме такава законодателна среда, че правителството на практика не може да направи нищо, ако парламентарното мнозинство не прави реформи", посочи политологът.
Той даде за пример закона, по който бе направена енергийната борса. "30 години България живее с илюзията, че сме енергиен център на Балканите, като ГЕРБ е еманацията на тази традиция. 10 години ни обясняваха как се развива енергийната сфера. Какъв е резултатът - двойни и тройни цени на тока. Как държава с контрол върху енергийната си система - АЕЦ, ТЕЦ, как обясняваме цената на тока?!"
Според Димитър Аврамов най-слабата част на новия кабинет е Корнелия Нинова и Министерство на икономиката на БСП. "Първото, което тя заяви, е, че токът за крайните потребители няма да се вдига. Това е еманация на социалистическото мислене. По-добре 10-15 лв. повече, отколкото всички стоки да поскъпнат с 5-15 % и през инфлацията парите на хората да заминат. Искам да видя дали новото правителство ще сложи ред в енергетиката и да има адекватно ценообразуване".
Първият проблем ще дойде от Министерството на икономиката и от Министерството на енергетиката, прогнозира още той.
Политилогът призова да дадем 100 дни на правителството, дори на Корнелия Нинова, която успя да загуби половината си избиратели.
"Скърцането в 4-та коалиция ще бъде непрекъснат шум между всички и всичко. Нещата ще се случат бавно, с много говорене, или с тропане по масата, както правеха ГЕРБ, но в крайна сметка счупиха масата. Ако забравят, че има парламент и се самозабравят, нещата не стават. Важно е да има силни фигури в парламента и тогава правителството, дори да изглежда слабо, ще бъде полезно", смята политологът.
Цялото интервю на Екатерина Костова с Димитър Аврамов е в прикачения файл.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..