Книгата „България и Македония“ от първия директор на Пловдивската народна библиотека Александър Башмаков излезе на книжния пазар за първи път на български език 118 години след първото ѝ издаване в Русия. Зад факта стои Фондация „Балкански културен форум“ на бизнесмена и общественик Любозар Фратев, чиято кауза да съживява важни исторически издания през този май донесе на организацията Наградата „Пловдив“ за върхово постижение в областта "Опазване на културното наследство и съхранение на паметта.
Фондацията я открива благодарение на доц. д-р Петко Георгиев, ръководител на Отдел „Специални сбирки“ в НБ „Иван Вазов“ в Пловдив. Тази година отделът отбеляза 100 годишен юбилей, а в неговата съкровищница се оказва нейното първо и единствено издание, разказва общественикът инж. Любозар Фратев, който е председател и на фондацията.
Снимките от 19 век, които илюстрират текста на първото издание, в новото се обработват от доайена на фотографите в Пловдив Никола Лаутлиев. Това е третата книга на автор-чужденец, която издава фондацията.
Башмаков е тясно свързан с България и българите. Току що завършил право в Одеса, той идва в Изтгочна Румелия и получава първата си работа в дирекцията по правосъдието, а после оглавява областната библиотека и музей и остава на поста до края на 1882 година. След 17 години в родината си, той се връща в България, а по-късно предприема и пътуване в Македония, плод на изследванията и наблюденията на което става книгата „България и Македония“. В новото издание може да се намери отговор на въпроса:
Какво сближава и какво разделя България и Македония преди малко повече от век?
Авторът разказва, че македонците са разновидност на българите и че македонският въпрос е труден. Защото, по думите му, се борят почти непримирими интереси и преднамерено измислените конструкции. За такива той посочва: „мнимият сепаратизъм, изобразяващи Македония и македонците като страна, имаща свой народ, свой патриотизъм, свои цели и своя цялост. Само че това се образува за столетия и хилядолетя"- допълва Башмаков.
Последните 20 години от живота си авторът на книгата „България и Македония“ прекарва във Франция, като до края остава чуждестранен корепсондент на българското Книжовно дружество, поддържайки връзка с българската научна общност. Според преводача на книгата днес и автор на нейния предговор Данаил Георгиев Башмаков заслужава в Пловдив да му бъде издигнат паметник.
Книгата ще се представя в различни общности по различно време. Може да се намери по книжарниците, а фондацията по традиция е изпратила екземпляр и на президента Румен Радев.
Още може да чуете в звуковия файл.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..