Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надявам се на взаимодействие с новия екип на МК

арх. Петър Петров
Снимка: БГНЕС


Националният институт за недвижимо културно наследство започва промени, за да си върне ролята на пазител на националното съкровище.  Това каза в интервю за програма "Ден след ден" директорът на НИНКН арх. Петър Петров, който има план за това.
Очаквам с новото ръководство и новия министър  на културата да влезнем в диалог, за да ги запозная подробно с предложенията, които вече направих и се надявам на взаимодействие за връщане на една добра система за опазване на недвижимото културното наследство, каквато през последните години беше опорочена и загубена.
Според ахр. Петров Институтът е пренебрегван от години. По думите му в момента  57 души е целият състав. Реално обаче,  на терен работят около 24 човека и на тях е възложена  грижата за паметниците на културата в системата и на съгласуването, и на изучаване в момента.  Той посочи, че задачата е непосилна и образно обясни, че за да се свърши цялата работа - да се случи актуализирането на тези 18 хиляди обекти, от този екип, ще са необходими над 100 години.

Арх. Петров коментира и казуса от Пловдив с изкопаните тунели под главната улица, като посочи, че решаването му е от ресора на Главна дирекция "Инспекторат" към Министерство на културата и той се надява колегите му да намеря правилното решение.

За мен по-важните, по-горещите теми, както за Пловдив, така и за цяла България, е именно актуализиране на списъка, режимите и правилата, по които да се извършват намесите. В момента липсата на такива предписания, на практика от една страна, предполага съмненията от субективност на становищата, от друга страна, самите обекти не са защитени по един законов начин, което обрича в голяма степен на обезличаване  историческите градски ядра и центрове, характерните ансамбли, въобще на културното наследство на България.

Той даде като пример Тютюневия град в Пловдив, а също така многобройните искания за намеса в централната градска част, по главната улица и съседните улици, където нямайки точни режими и правила,  покривите един по един се настрояват, променят и се получава абсолютна различна и неконтролируема картина на средата.

Архитект Петров посочи, че сред новите му идеи е разкриване на  регионални отдели на института в Пловдив, Велико Търново, Бургас и Варна, за да се отговори на нуждите за опазване на културното наследство.

Предстои да започне мониторинг на обектите от световното и националното недвижимо наследство, издирване и изучаване на културни ценности, събиране на информация за застрашени обекти.

Сред другите намерения са  дигитализиране на огромния архивен фонд.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Шихан Георги Попов в "Добро утро, ден!"

Нашият гост през тази седмица е Георги Попов , треньор по карате, който предава източното бойно изкуство - на неговите млади състезатели. Много от тях постигат световно ниво. Негов състезател е трикратния световен шампион Валери Димитров.  Шихан Попов с интерес посещава Япония и смята, че това е друг свят на тази земя.  Георги Попов, каратист,..

обновено на 12.05.24 в 12:19

Три учителки получиха наградата "Стоян Михайловски"

Осем учители от цялата страна получиха тази година наградата "Стоян Михайловски", учредена от с индикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Тя се дава  за особени заслуги в областта на просветното, културното и синдикалното дело, изразявайки почит към името на създателя на химна "Върви, народе възродени".  Три от отличените учители са от..

публикувано на 10.05.24 в 14:20

Камери в 69 училища в Пловдив и областта ще следят ДЗИ

За първи път през тази година ще има възможност да се повиши оценката от проведен ДЗИ. Това стана след промени в Закона за училищното и предучилищното образование. Тези изпити са важни за кандидатстване във вуз, но на тях могат да се явят само тези зрелостници, които в предишна година са положили успешен ДЗИ.  Двама зрелостници от Пловдив,..

публикувано на 10.05.24 в 12:09
 Ива Лазарова

Има предпоставки за гладкото протичане на изборите 2 в 1

„Има редица предпоставки за гладкото протичане на организацията на предстоящите избори. Трябва да отбележим, че в сегашния състав ЦИК организира избори вече 6 пъти, четири от тях за НС, президентски и местен вот. Организира и две кампании едновременно. Такъв случай имахме през номеври 2021 година“, това заяви в интервю за педаването „Точно..

публикувано на 10.05.24 в 10:11

Имунизационното покритие срещу коклюш е много високо

"Имунизационното покритие срещу коклюш в България е много високо и сме на едни от най-високите нива в Европа", каза д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив. По думите му, процентът ваксинирани е измамно да се изчислява, тъй като се изчислява брой имунизирани върху брой подлежащи на имунизация. "А..

обновено на 10.05.24 в 09:38