Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надявам се на взаимодействие с новия екип на МК

арх. Петър Петров
Снимка: БГНЕС


Националният институт за недвижимо културно наследство започва промени, за да си върне ролята на пазител на националното съкровище.  Това каза в интервю за програма "Ден след ден" директорът на НИНКН арх. Петър Петров, който има план за това.
Очаквам с новото ръководство и новия министър  на културата да влезнем в диалог, за да ги запозная подробно с предложенията, които вече направих и се надявам на взаимодействие за връщане на една добра система за опазване на недвижимото културното наследство, каквато през последните години беше опорочена и загубена.
Според ахр. Петров Институтът е пренебрегван от години. По думите му в момента  57 души е целият състав. Реално обаче,  на терен работят около 24 човека и на тях е възложена  грижата за паметниците на културата в системата и на съгласуването, и на изучаване в момента.  Той посочи, че задачата е непосилна и образно обясни, че за да се свърши цялата работа - да се случи актуализирането на тези 18 хиляди обекти, от този екип, ще са необходими над 100 години.

Арх. Петров коментира и казуса от Пловдив с изкопаните тунели под главната улица, като посочи, че решаването му е от ресора на Главна дирекция "Инспекторат" към Министерство на културата и той се надява колегите му да намеря правилното решение.

За мен по-важните, по-горещите теми, както за Пловдив, така и за цяла България, е именно актуализиране на списъка, режимите и правилата, по които да се извършват намесите. В момента липсата на такива предписания, на практика от една страна, предполага съмненията от субективност на становищата, от друга страна, самите обекти не са защитени по един законов начин, което обрича в голяма степен на обезличаване  историческите градски ядра и центрове, характерните ансамбли, въобще на културното наследство на България.

Той даде като пример Тютюневия град в Пловдив, а също така многобройните искания за намеса в централната градска част, по главната улица и съседните улици, където нямайки точни режими и правила,  покривите един по един се настрояват, променят и се получава абсолютна различна и неконтролируема картина на средата.

Архитект Петров посочи, че сред новите му идеи е разкриване на  регионални отдели на института в Пловдив, Велико Търново, Бургас и Варна, за да се отговори на нуждите за опазване на културното наследство.

Предстои да започне мониторинг на обектите от световното и националното недвижимо наследство, издирване и изучаване на културни ценности, събиране на информация за застрашени обекти.

Сред другите намерения са  дигитализиране на огромния архивен фонд.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28