Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надявам се на взаимодействие с новия екип на МК

арх. Петър Петров
Снимка: БГНЕС


Националният институт за недвижимо културно наследство започва промени, за да си върне ролята на пазител на националното съкровище.  Това каза в интервю за програма "Ден след ден" директорът на НИНКН арх. Петър Петров, който има план за това.
Очаквам с новото ръководство и новия министър  на културата да влезнем в диалог, за да ги запозная подробно с предложенията, които вече направих и се надявам на взаимодействие за връщане на една добра система за опазване на недвижимото културното наследство, каквато през последните години беше опорочена и загубена.
Според ахр. Петров Институтът е пренебрегван от години. По думите му в момента  57 души е целият състав. Реално обаче,  на терен работят около 24 човека и на тях е възложена  грижата за паметниците на културата в системата и на съгласуването, и на изучаване в момента.  Той посочи, че задачата е непосилна и образно обясни, че за да се свърши цялата работа - да се случи актуализирането на тези 18 хиляди обекти, от този екип, ще са необходими над 100 години.

Арх. Петров коментира и казуса от Пловдив с изкопаните тунели под главната улица, като посочи, че решаването му е от ресора на Главна дирекция "Инспекторат" към Министерство на културата и той се надява колегите му да намеря правилното решение.

За мен по-важните, по-горещите теми, както за Пловдив, така и за цяла България, е именно актуализиране на списъка, режимите и правилата, по които да се извършват намесите. В момента липсата на такива предписания, на практика от една страна, предполага съмненията от субективност на становищата, от друга страна, самите обекти не са защитени по един законов начин, което обрича в голяма степен на обезличаване  историческите градски ядра и центрове, характерните ансамбли, въобще на културното наследство на България.

Той даде като пример Тютюневия град в Пловдив, а също така многобройните искания за намеса в централната градска част, по главната улица и съседните улици, където нямайки точни режими и правила,  покривите един по един се настрояват, променят и се получава абсолютна различна и неконтролируема картина на средата.

Архитект Петров посочи, че сред новите му идеи е разкриване на  регионални отдели на института в Пловдив, Велико Търново, Бургас и Варна, за да се отговори на нуждите за опазване на културното наследство.

Предстои да започне мониторинг на обектите от световното и националното недвижимо наследство, издирване и изучаване на културни ценности, събиране на информация за застрашени обекти.

Сред другите намерения са  дигитализиране на огромния архивен фонд.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Средното образование се нуждае от цялостна реформа

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на..

публикувано на 23.07.24 в 10:24

Няма шанс за правителство с трети мандат, ще има избори

Президентът Румен Радев е изправен пред много сложно решение. Затова смятам, че той ще връчи третия проучвателен мандат за съставяне на правителство на БСП. Това заяви в инетрвю за Радио Пловдив политологът и университетски преподавател доцент Татяна Буруджиев. Тя подчерта, че хората, които се явяват на избори търсят доверието на..

публикувано на 23.07.24 в 09:52

Продължава да има повече от 1 пожар на ден в "Столипиново"

Последните огнища на пожари в Пловдивска област са угасени към днешна дата. Последните 2 дни са доста по-спокойни, за разлика от предходните дни, съобщи в предаването "Точно днес" директорът на пловдивската пожарна старши комисар Васил Димов . Той разказа, че са имали над 50 сигнала за пожари за денонощие, докато след падналите валежи те са спаднали..

публикувано на 23.07.24 в 09:00

"Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон?

Язовир „Пясъчник“ драстично намалява обема си, поради което рибата в него измира и това може да доведе до екологична катастрофа, алармират от Риболовното сдружение „Олимпик 2002“.   При капацитет от над 200 кубически метра, в язовирасега има едва 14 кубичиски метра вода. В писмо до министъра на екологията и до пловдиските поделения на..

публикувано на 22.07.24 в 11:25

Президентът е объркан за връчването на третия мандат

"След толкова много поредни избори може да се спори, дали има преформатиране на политическата система. Основните полюси остават същите и динамиката на системата се определя около отношенията на тези полюси в рамките на политическата ситуация.  От друга страна, си спомнете как изглеждаше пейзажът след протестите от 2020 г., когато имаше поява на нови..

публикувано на 22.07.24 в 10:50