Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надявам се на взаимодействие с новия екип на МК

арх. Петър Петров
Снимка: БГНЕС


Националният институт за недвижимо културно наследство започва промени, за да си върне ролята на пазител на националното съкровище.  Това каза в интервю за програма "Ден след ден" директорът на НИНКН арх. Петър Петров, който има план за това.
Очаквам с новото ръководство и новия министър  на културата да влезнем в диалог, за да ги запозная подробно с предложенията, които вече направих и се надявам на взаимодействие за връщане на една добра система за опазване на недвижимото културното наследство, каквато през последните години беше опорочена и загубена.
Според ахр. Петров Институтът е пренебрегван от години. По думите му в момента  57 души е целият състав. Реално обаче,  на терен работят около 24 човека и на тях е възложена  грижата за паметниците на културата в системата и на съгласуването, и на изучаване в момента.  Той посочи, че задачата е непосилна и образно обясни, че за да се свърши цялата работа - да се случи актуализирането на тези 18 хиляди обекти, от този екип, ще са необходими над 100 години.

Арх. Петров коментира и казуса от Пловдив с изкопаните тунели под главната улица, като посочи, че решаването му е от ресора на Главна дирекция "Инспекторат" към Министерство на културата и той се надява колегите му да намеря правилното решение.

За мен по-важните, по-горещите теми, както за Пловдив, така и за цяла България, е именно актуализиране на списъка, режимите и правилата, по които да се извършват намесите. В момента липсата на такива предписания, на практика от една страна, предполага съмненията от субективност на становищата, от друга страна, самите обекти не са защитени по един законов начин, което обрича в голяма степен на обезличаване  историческите градски ядра и центрове, характерните ансамбли, въобще на културното наследство на България.

Той даде като пример Тютюневия град в Пловдив, а също така многобройните искания за намеса в централната градска част, по главната улица и съседните улици, където нямайки точни режими и правила,  покривите един по един се настрояват, променят и се получава абсолютна различна и неконтролируема картина на средата.

Архитект Петров посочи, че сред новите му идеи е разкриване на  регионални отдели на института в Пловдив, Велико Търново, Бургас и Варна, за да се отговори на нуждите за опазване на културното наследство.

Предстои да започне мониторинг на обектите от световното и националното недвижимо наследство, издирване и изучаване на културни ценности, събиране на информация за застрашени обекти.

Сред другите намерения са  дигитализиране на огромния архивен фонд.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35

Пловдив вече трайно е втората икономика в страната

Институтът за пазарна икономика представи днес изследването „Регионални профили: показатели на развитие“. Пловдив се нарежда на второ място в страната по брутен вътрешен продукт след София и преди Стара Загора , като данните показват 6,5 на сто от общия размер на българската икономика или близо 14 милиарда лева. Проследени са 75 индикатора за..

публикувано на 14.11.24 в 15:16

Областите Пловдив и Смолян са готови за среща със зимата

Пловдив и областта са готови за първия сняг и за зимата. Оценката на областния  управител Христина Янчева е базирана на получените доклади от общините и ангажираните институции и фирми за зимното поддържане и почистване. За републиканската пътна мрежа  то се въвежда от утре - 15-ти ноември. Смолян също декларира готовност да се справи със..

обновено на 14.11.24 в 12:17