Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската пенсионна система никога не е била справедлива

| обновено на 06.01.22 в 15:53

Правителството готви компенсации за всички пенсионери, чиято нова преизчислена пенсия заедно с добавката от 60 лева се окаже по-малка от това, което са получили през декември, когато добавката беше 120 лева.

В интервю за Радио Пловдив икономическият съветник към КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова припомни, че всъщност никога не е имало обещание за увеличаване на пенсията, като поясни, че 120 – те лева бяха добавка към пенсията, а не увеличение. 

"Затова от КТ „Подкрепа“ винаги сме настоявали да бъде направено преизчисление на пенсията, за да не се отнеме тази добавка. Това беше просто политическа заигравка първо от правитеството на ГЕРБ с 50 лева, а после в НС се получи надцакване кой ще даде повече еднократна добавка и от така наречените партии на промяната" 

Тя беше категорична, че тази заигравка с българските пенсионери не е трябвало да се допуска. "Затова сега се чудиха как да направят, така че българският пенсионер да не се ядоса като му отнемат добавката. Слава Богу, тези суми влизат в размера на пенсията и това трябва да е успокояващо за българския пенсионер, дори и да няма още 10 лева отгоре, защото вече никой не може да му отнеме тази сума в пенсията, дори да няма още увеличение отгоре". 

Григорова подчерта още веднъж, че доброто в случая е, че добавката се трансформира в самата пенсия и вече никой не може да я намали.

Тя коментира, че справедливост в българската пенсионна система нигога не е имало, няма и да има. Тя се мотивира с факта, че на пенсионерите се плаща това, което постъпи в системата. "А то идва от осигуровките. Т.е. докато осигуровките не бъдат увеличени, системата винаги ще е недофинансирана и ще се задъхва".

Подобен механизъм, според икономическия експерт, не е нов. "Той се прилага от мнозинството от европейските държави. Когато се направи опит за промяна обаче, бизнесът започва да плаче".

Ваня Григорова заяви, че правителството е направило отстъпление, като не е направила нито минимално увеличение на максималния осигурителния доход, а сега започва да съкращава и инспектори от Инспекцията по труда. "Кой тогава ще контролира недоросъвестноте работодатели", попита Григорова, като добави, че инспектори в цялата страна са крайно недостатъчни - едва 360 души.

Тя посочи, че над 58% от работещите в страната са в сивия сектор. "Работата в сивия сектор е в интерес на работодателите и работниците трябва да го разберат. Иначе песниите ще останат на такова ниско равнище. Ниските данъци позволяват едни пари да се скриват в черни каси и да се използват както и когато трябва. Така се стимулира корупцията и сивият сектор", посочи Григорова.

Тя коментира и ръста на инфлацията в страната, като заяви, че тя е резултат от драстичното увеличение на тока и газа. "Това са външни за нас фактори, което не можем да променим. Това, което можем да направим е да поставим в Брюксел въпроса за ограничаване на износа на електроенергия и се изключим от своодния пазар. Само така ще може да оцелее икономиката ни", добави Ваня Григорова.

Тя цитира енергийни експерти, според които стабилизация на цената на енергоидзточниците напролет е възможна, ако спре напрежението около Русия. Засега обаче това не се случва, каза в заключение Ваня Григорова,  икономически съветник към КТ „Подкрепа“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12

платена публикация
Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО 12 - 16 май 2025 година

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО.  Регистрацията за участници..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

За първи път лидер на БСП тръгва от властта, а в НС партията е малка

Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив.  Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..

публикувано на 17.02.25 в 15:46