„Подготвяме и някои съвременни начини, с които да се показва историята на българското изобразително изкуство. Един от тях е да се даде възможност на посетителите не само теоретично да се запознае с даден период на изобразителното изкуство, но и да може да види някои други творби на показания художник, които се намират в други галерии в страната. Те ще бъдат показвани на екран. И така от една страна той ще може да се запознае с биографията и документи, а и с някои други негови картини, които се намират на други места и ще обогатят неговите знания“, заяви в интервю за Радио Пловдив Красимир Линков, директор на Градската художествена галерия.
Вече има съгласие от някои музеи в Европа за съвместна инициатива с ГХГ. Тя ще даде възможност да се установи мястото на българските художници в европейското изобразително изкуство.
Сградата на улица „Съборна“ вече е изцяло обновена
Реконструкцията на самата сграда, която е дело на архитект Йосиф Шнитер“ вече е приключила. Специален вътрешен асансьор и рампата отвън ще даде възможност на хората с увреждания също да посещават изложбените зали.
„Това ще е може би единствената сграда в Стария град, която ще е достъпна за хората с увреждания“, каза Красимир Линков.
В сградата е увеличено изложбеното пространство, ремонтиран е и тавана.
Създадени са две допълнителни зали. Едната е специално предназначена за работа с деца, а другата е оборудвана за прожектиране на филми за художници.
В дворното пространство са проектирани две амфитеатрални площадки, където ще се провеждат срещи на открито, литературни четения и представяне на филми. Там ще бъде изградена и детска площадка, която ще е тематично обвързана с изобразителното изкуство.
Богата програма със значими събития за юбилея на ГХГ
Тя стартира още през месец март, когато са предвидени две външни изложби – до Джумаята и в Градската градина. В тях ще бъде представено най-доброто от всички експозиции на културната институция.
Предвидени са и две изложби. През месец май ще представи пловдивската скулптора. Предвидена е и експозиция, която ще представи най-доброто от българското изкуство. През октомври месец ще бъде представена изложбата на Павел Койчев.
В звуковия файл можете да чуете интервю с Красимир Линков.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..