Хайку поетът Владислав Христов, получи поредното си отличие, този път от Международния конкурс „Мориока”, в Япония. Конкурсът „Мориока” е състезание по хайку на японски и английски език, започнало в чест на 130-ата годишнина от придобиването на независимостта на град Мориока. Ежегодно в конкурса взимат участие хиляди поети, от цял свят. Част от журито са имена като проф. Торо Куичи и Майкъл Дилън Уелч, който е бивш президент на Американската Хайку Асоциация. Отличеното хайку на Владислав Христов в превод на Марина Карчинова е :
Зимно слънцестоене
конските мигли
задържат светлината
Поетът Владисвал Христов е и един от шестимата българи, които са сред отличените имена в класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година. Той е в тази класация за четвърта поредна година. Критерият на комисията за класирането, са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания (онлайн списания и печатни издания). Класацията се провежда за 11-та поредна година. Полският хайку поет Кшиштоф Кокот е човекът, който стои в основата на тази класация. Той връчва сертификатите на „Haiku Euro Top 100“. Кшиштоф Кокот е един от изявените полски поети, който от дълги години се занимава с хайку. В международен план, класацията е най-престижната такава, за поети пишещи хайку.
„Почти всяка година, в тази класация, има между пет и осем български автори. Това е едно солидно присъствие в световното хайку и доказателство, че България е една постоянна сила в световното хайку. Големи държави като Франция, Русия, Англия имат много по-малко представители, годишно, в класацията“, казва Владислав Христов.
Тази година българските хайку автори в престижната класация са шестима. Освен Владислав Христов, в нея намират място още Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова и Цанка Шишкова.
За изминалата 2021-ва година, Владислав Христов прибави в колекцията си от международни отличия, още няколко. Той стана първият българин удостоен с Mеждународната награда Akita International. Получава отличия и от конкурсите в Хърватия и Румъния. Негово хайку получи номинация и от конкурса „Pushcart“, американската награда на независимите издателства.
В началото на миналата година, той прави едно завръщане в хайку след осемгодишна пауза, по време на която пише поезия на български. През януари 2021-ва година, след като става първият българин, носител на хайку наградата “Basho-an”, Владислав Христов решава да се завърне по- солидно в световното хайку.
Успехът на българското хайку, обаче, не е само международен. През 2021-ва година, в България за първи път е организиран и конкурс за съвременно (Гендай) хайку, като конкурсът е с международно жури и участие. Условието е да се пише хайку, само, на български. Тази година се очаква и второ издание на конкурса. През лятото, ще бъдат обявени условията, в края на есента ще излязат и резултатите. В първото издание на конкурса част от комисията е Ричар Гилбърт, един от големите и доказани специалисти в хайку. В момента, върви и международен конкурс за детско хайку с рисунка, за деца до 15 години, като тази година нашата страна е домакин на конкурса.
За наградите, успехите и очакванията за 2022-ра година, поетът Владислав Христов разказва в предаването „Вход свободен“. Началото е за класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа, за 2021 година.
Чуйте, в прикачения файл.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..