Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диалогът е пътят за решаване на проблемите ни с РСМ

| обновено на 18.01.22 в 11:19


Решаването на проблемите между двете държави не е въпрос на конкретен акт на дълъг политически процес и диалогът е единственият път за намиране на решение.  Това каза в интервю за програма "Точно днес"  международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения по повод очакванията от посещението на министър-председателя Кирил Петков и българската делегация в Република Северна Македония. 

Това което може да се очаква от това посещение е първо да се стимулира диалогът и второ да се създаде една по-благоприятна обстановка за търсене не решение, като освен проблемите в рамките на двустранните отношения, намери място и сътрудничеството по всички тези сфери, за които става дума  напоследък в  бълтарската позиция - за създававне на работни групи по инфраструктура, транспорт и т.н. 

Надявам се по-скоро да има начало на преговорите, защото досега на практика двустранни преговори нямаше. Това, което се правеше в комисията по история, а тя беше експертна, това не  бяха преговори, а разговори. Първо, защото комисията нямаше такива правомощия. За съжаления тя беше натоварена от правителствата с нетипични за нея функции. Политически функции, които тя естествено не можеше да осъществи. А на политическо ниво разговорите бяха епизодични и за съжаление отношенията между двете държави  се водиха чрез медиите, а не чрез директен диалог.

Според него основният въпрос  между двете държави е историята. Въпросът е как проблемите и различията в историята се решават в  политическите отношения между двете страни.

Това което е очевидно е, че в международните отношения няма друг способ за разрешване на спорни въпроси освен диалога, диалог и постигане на споразумение. А когато говорим за споразумение, аз бих казал, че това е  азбучно правило в дипломацията, предимство има тази страна, която  зададе тематичната рамка на преговорите и предложи варианти за намиране на решението. Тоест, тази страна, която е активна. Позитивен факт е, че през последната  половин година България  напусна позициите  на кръгова отбрана и лансира свои предложнения  за постигане на споразумение. Говоря за така наречения план 5+1. И ако трябва да дефинираме успехът за България - той би бил именно постигането на двустранно споразумение, в което да фигурират ангажиментите за решаване на проблемите. То да бъде съпроводено с пътна карта за времевите рамки, през които всеки един проблем да бъде решен и да има ясна система за контрол за изпълнението на това споразумение в рамките на проговорния процес.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10