Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Македония трябва да се отърве от югославското си минало

| обновено на 19.01.22 в 16:08


Има ли реални, видими резултати от посещението на българския премиер  Кирил Петков в Северна Македония? Темата коментира българският евродепутат от групат ана ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев

Сама по себе си, самата среща на двамата премиери е добра стъпка, но  сякаш не се виждат други резултати.  Това  че съседите заявяват, че нямат териториални претенции към нас  (което бе оповестено като един от важните резултати)  –  само по себе си това не е напредък, това си е пределно ясно – смята Андрей Ковачев.

За съжаление, другата страна много дълго блокираше секторните политики по инфраструктура, по насърчаване на взаимните инвестиции, допускане на български медии и културни дейности на тяхна територия и други спънки.  В разрез с това, те широко предпочитаха всичко това, но от сръбска страна. Това трябва да бъде преодоляно, категоричен е Андрей Ковачев.

Що се отнася до другия оповестен акцент от срещата – пускането на авиолиния София – Скопие, то такава имаше и преди, на компанията  „Хемус Еър“ Това обаче е търговски въпрос на всяка частна авиокомпания, доколко е рентабилно. В дадения случай вече, държавата със сигурност ще се наложи а плати на „пътник и на седалка“ определена субсидия, за да може да съществува такава въздушна линия.

Много по-важен е въпросът за дискриминацията на над 130 хиляди гаждани на Северна Македония, обвили се с българско самосъзнание и притежаващи българско  гражданство по произход, настоява българският евродепутат.  По думите му, в момента те се страхуват от публично осветяване, за да не понесат неприятни последици от това. Няма нито един такъв българин в структурите на македонската държвна администрация.  Същевременно, много повече се толерира сръбски и дори албански произход, стига  само да не е български.

Защо тогава не се разбира българската позиция в европейското политическо пространство?

Нашата вина е, че в романтичния порив на  „братска обич“ през 2017 г. подписахме с Македония много по-мек от Преспанския договор (сключен с Гърция), разчитайки  на илюзорно взаимно разбирателство. Посланието (още от  времето на президента Желю Желев) че ние като братя ще се разберем, а не както стори  Гърция -  27 години преговори!  Уви, отсрещната страна счете това за слабост. Включи в действие голям финансов ресурс в обратната посока – да инвестира в лобистките механизми за своя полза.  А ние не смятахме, че тябва да използваме външно лобиране в защита на нашата позиция, но вече е ясно, че българската държава трябва да отдели и такива средства и да инвестира в лобизъм - убеден е Андрей Ковачев. 

Всички български  евродепутати  в ЕП са в единодушно съгласие с официалната ни държавна позиция.  

Новото френско европредседателство – може ли да се отрази по темата ?

По отношение перспективата за членство – тя е гарантирана за всички държави от Западните Балкани, смята Андрей Ковачев. Специално Албания – на нея трябва да и бъде разрешено да започне самостоятелни преговори за присъединяване към ЕС. В момента тя е обвързана заедно с Македония и забавянето и е незаслужено.

А страната кандидат трябва да преодолее този воденичен камък от югославското си минало - категоричен е евродепутатът Андрей Ковачев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Арман Бабикян

Няма никакво значение кой разпределя порциите

Арман Бабикян, експерт по политически PR  и съосновател на движението "Ние идваме",  с коментар за политическата ситуация след номинацията на новия служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева и предстоящите избори през октомври в програма "Точно днес".  Според него има едно основно неразбиране, за да тръгне политическият процес напред.  "Това, което..

публикувано на 12.08.24 в 12:11

Доброто прави хората щастливи

В това е убедена  Стела Балджиева, която стана носител на приза в категория "Добротворчество" в тазгодишния конкурс "Пловдив - град на доброто" за платформата "Rent-a-baba", който близо година набира голяма популярност.  На път е обаче и втори проект -„Баба по Viber", за който Стела разказа в програма "Точно днес“. " Идеята е за българите от..

публикувано на 12.08.24 в 09:47

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28