Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да не развързваме коланите - чакат ни кръв, пот и сълзи

| обновено на 21.01.22 в 17:18

Бюджет на икономическия растеж – така финансовият министър Асен Василев представи финансовата рамка на проектобюджета за 2022 г., която ще влезе в сила от 1 април. В нея е заложен икономически растеж от 4,8%.

Заложените приходите в проекта за държавен бюджет за 2022 година са на ниво 57,2532 млрд. лева, а разходите - за 63,1538 млрд. лева. Предвижда се дефицит от 5,9003 млрд. лева, или 4,1% от брутния вътрешен продукт (БВП), като в тази стойност са включени и Covid мерките.

Новият дълг се предвижда да бъде над 7 милиарда лева. С три милиарда от тях обаче ще бъдат рефинансирани стари задължения.

"Различното от предишни години е, че този бюджет влиза в сила от април месец и през юли ще бъде актуализиран. Такова нещо не е имало даже от времената на Жан Виденов", коментира в интервю за Радио Пловдив икономистът проф. Боян Дуранкев. Той добави, че планираният икономически растеж не е висок, а умерен, "защото високият икономически растеж е от 6% нагоре".

Според проф. Дуранкев в бюджета, спрямо предни години, има доста голяма промяна от гледна точка на динамиката на цените. "Това всъщност става бюджет с ръст, базиран на инфлацията", поясни икономистът.

Той беше категоричен, че "младите момчета и момичета в управлението ще трябва да се справят с елементите на дълбоката държава – като най-тежката от тези характеристики е корупцията".

Относно ръстът на минималната заплата от 650 лв. на 710 лева проф. Дуранкев прогнозира, че няма как да се случи само в този размер. "Това увеличение не покрива инфлацията и след натиск на опозицита,  главно на ГЕРБ, ще се стигне до минимална заплата 730 – 740 лева".

Икономистът добави, че трябва да се оправи и положението с пенсиите. "Това означава преизчисление и съществено вдигане на минималната пенсия, защото е ясно, че частният бизнес не е плащал осигуровки. Тази практика трябва да се прекрати".

"Тази година ни чакат кръв, пот и сълзи", прогнозира проф. Боян Дуранкев. "Чака ни дефицит от близо 6 милиарда лева. С многото заеми, които имаме и трупаме, започваме да утежняваме бъдещите поколения, което трябва да се прекрати".

Той прогнозира още затягане на коланите през тази година. "Държавата обаче ще бъде щастлива с финансовия пакет – механизмът за възстановяване и устойчовост от ЕС. Това са над 6 миларда евро и още над 4 милиарда от заеми. Следователно държавата трябва да извърши преориентация – до края на март да има пълен анализ как да се промени структурата на икономиката и доходите на гражданите". 

"Тази година не трябва да развързваме коланите и да преминаваме към високи харчове", препоръча още веднъж икономистът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39