Пред Радио Пловдив професор Сарафян разказа, че учените от висшето учебно заведения работят с хирурзи и онколози, които изследват и лекуват рак на дебелото черво. Заболяването е с много висока чистота и е трети раков процес по смъртност в света.
„За съжаление намалява и възрастовата граница на хората, които страдат от това заболяване. Затова е важно да се търсят нови лечебни стратегии и да се тестват лекарства за конкретния пациент, за конкретния тип тумор, който има дадения човек. Точно това се опитваме да направим. От получения туморен материал за всеки конкретен пациент, се изработват 3D туморни модели, които се принтират на биопринтера, благодарение на биомастила“, обясни професор Сарафян.
Тя обясни, че това е крачка към персонализираната медицина, тъй като се установява чувствителността на дадения пациент към набор от лекарства. По този начин могат да се насочат онколозите към най-подходящото лекарство за съответния пациент.
„Това е насоката към която се стремим, методиката е публикувана в изключително престижно международно списание“, каза професор Сарафян.
Тя обясни, че от клиницистите зависи дали постигнатите от Медицински университет-Пловдив резултати ще бъдат внедрени в ежедневната клинична практика.
„Това отнема време, защото са скъпи и високопрофилирани методи, но пък дават възможност за индивидуализиране на лечението. Вярвам, че много скоро ще влезе като рутинна стъпка в оценката на клиничното поведение към един тумор, както се прави вече и при нас – така наречената молекулна диагностика на пациентите с колоректален карцином“, обясни професор Сарафян.
Биопринтирането на човешки тъкани – крачка към създаването на платформа за нови лекарства
Професор Виктория Сарафян подчерта, че са постигнати интересни резултати и в тази насока. Те показват, че може да се моделира туморния процес, извън тялото на пациенти, в 3D среда. По този начин да се създаде моделна система на различни тумори и върху тях да се изследва ефективността на много лекарства.
Следващата стъпка е принтиране на човешки органи
„Това би трябвало да не бъде плашещо, а обнадеждаващо. Нашите амбиции са по-скромни, те са насочени към съвместен проект с колегите пластични хирурзи, а идеята е да се принтира човешки хрущял“, каза още професор Серафян.
Цялото интервю с професор Виктория Сарафян можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..