Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следващата стъпка в медицината е принтирането на органи

| обновено на 21.01.22 в 17:17

Учени от Медицински университет-Пловдив работят с единствения у нас 3D-биопринтер, който печата човешки тъкани с помощта на биомастила, живи клетки и биоматериали. Следващата крачка е печатането на човешки органи, които ще се използват при трансплантации в помощ на регенеративната медицина. За работата на учените от Медицинския университет в Пловдив е интервюто на Антоанета Петричанска с проф. Виктория Сарафян, ръководител на катедра „Медицинска биология“.

 

Пред Радио Пловдив професор Сарафян разказа, че учените от висшето учебно заведения работят с хирурзи и онколози, които изследват и лекуват рак на дебелото черво. Заболяването е с много висока чистота и е трети раков процес по смъртност в света.

„За съжаление намалява и възрастовата граница на хората, които страдат от това заболяване. Затова е важно да се търсят нови лечебни стратегии и да се тестват лекарства за конкретния пациент, за конкретния тип тумор, който има дадения човек. Точно това се опитваме да направим. От получения туморен материал за всеки конкретен пациент, се изработват 3D туморни модели, които се принтират на биопринтера, благодарение на биомастила“, обясни професор Сарафян.

Тя обясни, че това е крачка към персонализираната медицина, тъй като се установява чувствителността на дадения пациент към набор от лекарства. По този начин могат да се насочат онколозите към най-подходящото лекарство за съответния пациент.

„Това е насоката към която се стремим, методиката е публикувана в изключително престижно международно списание“, каза професор Сарафян.

Тя обясни, че от клиницистите зависи дали постигнатите от Медицински университет-Пловдив резултати ще бъдат внедрени в ежедневната клинична практика.

„Това отнема време, защото са скъпи и високопрофилирани методи, но пък дават възможност за индивидуализиране на лечението. Вярвам, че много скоро ще влезе като рутинна стъпка в оценката на клиничното поведение към един тумор, както се прави вече и при нас – така наречената молекулна диагностика на пациентите с колоректален карцином“, обясни професор Сарафян.

Биопринтирането на човешки тъкани – крачка към създаването на платформа за нови лекарства

Професор Виктория Сарафян подчерта, че са постигнати интересни резултати и в тази насока. Те показват, че може да се моделира туморния процес, извън тялото на пациенти, в 3D среда. По този начин да се създаде моделна система на различни тумори и върху тях да се изследва ефективността на много лекарства.

Следващата стъпка е принтиране на човешки органи

„Това би трябвало да не бъде плашещо, а обнадеждаващо. Нашите амбиции са по-скромни, те са насочени към съвместен проект с колегите пластични хирурзи, а идеята е да се принтира човешки хрущял“, каза още професор Серафян.

Цялото интервю с професор Виктория Сарафян можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15