"Не трябва да говорим за конфликт НАТО-Русия, а за преговори, които текат в момента. Това е свързано с подготовката на отговор на предложенията на Русия, който до седмица ще бъде предаден на руската страна. Това ще бъде план за деескалация, но наистина от страна на Русия, има нарастващи усилия за съсредоточаване на сили около украинската граница и в Русия, и в Белаус, което е обезпокоително. Действията на НАТО са в изпълнение на плана от 2014г., който има цел да демонстрира готовността на НАТО да защити всяка една страна-членка при евентуална кризисна ситуация". Тавя заяви бившият служебен министър на отбраната Велизар Шаламанов от "Демократична България" по повод конфликта НАТО – Русия и отражението му върху българската политика.
По думите му, Русия все още не може да приеме, че страните в Европа са свободни да избират своите модели за гарантиране на сигурността и моделите си за икономическо развитие и че Европа вече не е континентът, в който може да има сфери на влияние, които се определят на някоя маса в Москва. Трябва да бъде преодолян този модел с прилагането на успешни преговори за сътрудничество между страни, които имат различни виждания както за демократичното развитие, така и за икономическото и за системата за сигурност.
"На провеждащия се днес Съвет по сигурност при премиера, като основен инструмент за консултации и подготовка на решения в сферата на сигурността, се очаква България да консолидира позицията си. На заседанието на МС и на Парламента утре България ще демонстрира в пълен обем капацитета си да работи като свободна и демократична страна".
Въпросът сега е как в действията по укрепване отбранителната способност на България можем да използваме максимално членството си и инструментите, с които НАТО разполага. " И така, както констатираме, че има недостиг на способности и във военно-въздушните сили, и в сухопътните войски, и във военно-морските сили да го компенсираме със способности, които се изграждат в рамките на НАТО."
Шаламанов подчерта, че очаква след снощната среща между правителствените и държавни ръководители на петте основни страни с най-голям бюджетен принос и сили в НАТО, заедно с ръководителите на ЕС да бъде предложен обмислен план за деескалация на президента Путин и чрез него да се постигне мирно излизане от кризата, създадена от агресивните действия на Русия.
Чуйте повече от звуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..