„Когато говорят страни с доста много атомни бомби в джоба си, е важно словесната престрелка да не би да вземе да се превърне в някаква друга“. Така политологът Деян Кюранов обясни в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив защо е толкова важно кой "говори" в конфликта НАТО-Русия.
По думите му все още има надежда, че нещата ще се развият по линията на някакъв политически или военен разум. Но подчерта, че не трябва да отминаваме с „измамна лекота“ ситуацията, защото може да излезе извън контрол.
На въпрос защо според него Русия е поставила искания към НАТО да се свие до границите си от 1997 година, Кюранов отговори: „За да се покажат и да накарат света да ги види като силни и способни да правят такива искания. И никой да не може да ги постави в ъгъла и да ги накара да се срамуват“. Всички се надяват те сами да се приберат сега в ъгъла и да си признаят, че това са неизпълними искания, посочи Кюранов.
Според него обаче лошото е, че самото говорене напуска в много случаи нормалната логика и запазването на някакво приличие. „Особено и когато Байдън започна да дава фира, както грубо ще се изразя, щото другояче не мога да окачествя някои негови демарши, стигнах до смешното за мен съпоставяне – че Байдън започна да се държи като Путин, а Путин се държи като Слави Трифонов“ - посочи политологът.
По думите му България няма място "да се бута между тях". „България е от едната страна. Аз не мога да разбера тая линия на г-н Янев или другаря Янев - че от една страна има НАТО, от друга има Русия и освен това има България. Айде, малко по-сериозно. България е НАТО. Ако искаме да има България отделно от НАТО, да излезем от НАТО, пък тогава да разсъждаваме“ – категоричен е той.
В заключение каза: „Какъвто и да е бил остър конфликт с убиване на хора, независимо от коя страна дойде, то той ще измени ситуацията и ще ни прати отвъд доброто и злото, разбрани в нормален човешки смисъл“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..