Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малките страни не могат да диктуват политиката на деня

Украйна попадна във фокуса на световните медии. Тангентата на конфликта й с Русия оконтрасти въпроси за променения свят, в който всяко разстояние изглежда преодолимо, външни намеси, ексалиращо геополитическо напрежение по оста НАТО-Русия-ЕС в търсене на трудни отговори за въпросите за ефекта от политическата криза и с какво тя заплашва и нас българите. Коментарът е на геополитика и преподавател в СУ „Климент Охридски“ проф. Марин Русев.

"Това, което се случва, е свързано и с необходимостта обществото да има представа и да бъде добре информирано не само от злободневието на деня, но и от по-широка гледна точка, защото напоследък има словесни упражнения и натрупване на думи, които са колкото излишни, толкова и опасни. Не бих приел премиер да обяснява 25 минути, че българската сигурност зависи от армията. Това го знаят и в детската градина". 

По думите на проф. Русев, основният фокус на проблема не в това, какво казват България, Германия или Полша, защото сме изправени пред един военен колос и това е доста опасно. "Умерената ни позиция" означава, че нито България трябва да изгражда батальон специално за целта и да дразни Русия, защото такива си имаме, нито че ще трябва да приемаме чужд. 

"Ако трябва да гарантираме намаляване на напрежението, означава на първо място България да не се включва в никакви инициативи и да остави тези, които стартират инициативите, да се оправят. Малките страни не могат да диктуват политиката на деня".

Проф. Маринов изрази несъгласие с думите на премиера, че България не е консуматор на сигурност. "Напротив, ние сме абсолютен консуматор на сигурност и затова влязохме в НАТО, като се отказахме от 5000 танка и ги нарязахме, защото новата концепция беше "НАТО ще ни пази" и че по-малката армия е по-голям гарант."

НАТО  пълзи към Русия и тя като че ли е поставена в ъгъла и започва да прави силови действия, заяви проф. Русев.

Украйна е една трета от демографския потенциал на Русия и това не е за пренебрегване. Тя никога няма да стане член на НАТО. Светът няма нужда  от това, защото то ще предизвика последици, бе категоричен проф. Русев.  

"Това, което ние искаме от Македония, не може да го оправдаваме, а в същото време да не допускаме Русия да иска нещо от Украйна. Там е люлката на руската държавност, корените й. Това, че един народ си е променил леко езика и го е направил по-различен, не означава, че трябва да се опълчва срещу народа, който го е създал.  Случващото се сега е безмислено. Мир ще има само, ако наистина Западът се съгласи да не продължава с натиска на Изток към Русия, а това трябва да бъде свързано с условието за връщане на Крим,  Донецк, Луганск, да се направи специална комисия, която да наложи специален режим под шапката на  украинската държавност, защото наследството на политическата карта трябва да се зачита, тогава и едните и другите ще направят отстъпка".

Смисълът на реалната политика е да предотвратиш по-голямо напрежение, създавайки малко. Вече 70 години светът успява по този начин да намери баланс. Сега и двете страни играят "ва-банк", за да разберат доколко са възможни отстъпки и от другата страна. 

"Помнете ми думата, Украйна никога няма да бъде член на НАТО и съвсем скоро и едната и другата страна ще направят отстъпки, които ни удовлетворяват. Няма как да си представим конфликт, защото,  една пушка като гръмне, но не на ниво сепаратисти, а на ниво официална държавна позиция, това вече означава ...ракети!"

Чуйте повече от звуковия файл:    


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18