Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Синдикат" посреща курсисти за единайсети път

Модерна академия на изкуствата „Синдикат” стартира записванията за своята нова, единадесета, учебна година. Това става след нулевата епидемиологична 2021-ва година и след като "Сдружени пловдивски творци" със своя проект за 11-ти път спечели проект - част от Културния календар на Пловдив.

Тази учебна година е планирана да бъде във времето между месеците март и юни, 2022. Заниманията ще са присъствени, при спазване на всички изисквания. Преподавателите и ръководството имат готовност да използват в учебния процес онлайн ресурси и платформи в случай на нужда.

В Академията могат да се включат безплатно ученици от 8-ми до 12-ти клас. Записванията стават чрез сайта https://academy.bg/ , където могат да се видят условията за записване, темите на програмите, биографиите на преподавателите. Крайният срок е 28-ми февруари.

Програмите са осем - „Творческо писане”, „Графичен дизайн и фотография”, „Модерна музика”, „Съвременни визуални изкуства”, „Екранни изкуства”, „Модерни методи на мислене”, "PR и реклама в областта на изкуствата" и новата - "Културен туризъм". Преподаватели са проф. д-р Галина Лардева, Александър Секулов, Ина Иванова, Анета Русковска, Цанко Чавдаров, Павел Иванов, Лили Русковска, Евгений Тодоров.

Всички програми са актуализирани, всяка една от тях предлага новости. В програмата "Модерна музика" като гост-лектор ще се включи Васил Върбанов.

Учебното съдържание е уникално за България и Европа, програмите са разработени специално за проекта. Всички теми надграждат училищните програми и не са засегнати в тях, ориентирани са към най-съвременните достижения на изкуството, творчеството, мисленето, комуникациите. Във всяка програма задължително присъстват и теми, свързани с българските достижения на съвременното изкуство.

В обучението се използват съвременни иновативни и интерактивни методи на преподаване – електронни ресурси, видео материали, уъркшопове, практически занимания, тренинги, игри, работа в група, сюжетно-ролеви игри, кооперативно обучение, проекто-базирано обучение, посещения на ателиета и културни събития. По време на учебния процес няма оценки, но учебният процес във всяка програма завършва с индивидуални или групови проекти по темите на съответната програма - разработване на инструменти за мислене, изложба, презентации за различни стилове в изкуството, снимане на кратки любителски филми, писане на есета, разработка на проекти и други.

Всеки курсист получава документ - Удостоверение, за премината съответна програма. Организаторите издават и препоръки за кандидатстване в университети.

Учениците, обхванати в проекта, са от пловдивските средни училища и гимназии. Специално внимание тази година ще се отдели към привличането на ученици, лишени от родителска грижа, чрез Комплекса за социални услуги "Княгиня Мария-Луиза". От изключителна важност, именно в контекста на COVID-19, е участието на младите хора в програмите, свързани с културата, модерното мислене, комуникациите - като място, в което те намират смисъл, активност и позитивно развитие в нелеката обстановка на световна пандемия.

Проектът се реализира от 2011 година с подкрепата на Община Пловдив. До този момент са приключили успешно десет учебни години, през които са завършили     1 338 ученика. Събитията на Академията са достигнали до над 1 000 000 души в Пловдив и страната.

В звуковия файл можете да чуете интервю с Анета Русковска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Здравка Евтимова получи Националната Вазова награда

Националната литературна награда  „Иван Вазов“ тази година ще бъде връчена на официална церемония  в рамките на Вазовите дни на писателката и преводачка на англоезична литература Здравка Евтимова. Решението за удостояването й с приза бе взето единодушно през юни  от 9-членна комисия с председател заместник-кметът Калина Чилингирова и..

публикувано на 09.07.24 в 10:26

Излезе "Градът не забравя" на Богдан Русев

Завършващият роман " Градът не забравя " от трилогията за Бързаков и Филипова излезе от печат на 18 юни. Този път заплетеният случай започва от Пловдив , но води в София, а залогът — повече от сериозен: животът на психоложката Агнес Филипова.  В тази трета част от нашумялата поредица гениалната д-р Филипова и Бързаков най-сетне са решили да..

обновено на 09.07.24 в 10:06

"Образът като преживяване" се открива в галерия "Пловдив"

Откриването на изложбата „ Образът като преживяване “ ще се проведе днес, 9 юли в галерия „Пловдив“, ул. „Авксентий Велешки“ 20 /Общински съвет/.  От Дружеството на пловдивските художници отбелязват: В изложбата участват 38 автори, членове на ДПХ и външни гости. Представена е живопис, графика, скулптура, рисунка, N форми.  Заобикалящият ни свят..

публикувано на 09.07.24 в 07:38

Сюзанна Василевска за любовта към театъра

Сюзанна Арутюнян – Василевска бе гост в първото юлско издание на предаването Клуб "Неделя". Тя е директор на Драматичен театър – Пловдив.  О сновните цели и задачи, които си е поставила в новата й роля на ръководител, бяха една част от темите на разговора в студиото.  "Пловдив е мястото където аз обожавам да живея и не мога да си представя живота..

публикувано на 08.07.24 в 15:27

Преге - предаване за света на книгите, 06 - 12 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 06. 07.2024г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Кирил Кадийски. Изгнаник на земята. Нови сонети и други стихотворения. 118 стр., тв. к., 5А, Колибри, 2024 Пърл Бък. Благодатна земя. 248 стр., ок. 5А, Изток-Запад, 2024...

публикувано на 08.07.24 в 09:50