Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студените лекарски кабинети - следствие от скъпия ток

Ако скоро ви се е налагало да влизате в лекарски кабинет, сигурно ви е направило впечатление, че не е добре отоплен. Или пък работното време на джипито ви е намалено. Това са само две следствия на скъпите сметки за ток, които медиците са платили, за да упражняват в кабинет практиката си.

Според общото наблюдение на д-р Костадин Сотиров – председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив, джипитата или пестят тока и кабинетите им не са добре отоплени, или намаляват работното си време.

Как се справят Диагностично-консултативните центрове, които имат различни дейности и отделно отдават под наем кабинети на общопрактикуващи лекари. Според д-р Валентина Костуркова, управител на ДКЦ-2, срещу бившия ресторант „Стадиона“, наемите на кабинетите няма да скочат, тъй като скоро са били вдигани от 7 до 10%.

Тъй като проблемът с високите сметки за ток е общ за всички медицински заведения, шефът на общинското здравеопазване д-р Калин Калинов свиква в четвъртък всички ръководители на здравни заведения, които да представят своите възгледи за нормалното им функциониране в условията на тези цени на тока.

„Над три пъти са скочили сметките за ток за месец декември, сочат всички отчети, които съм поискал от ръководителите“ – заяви д-р Калинов.

Според д-р Калинов трайното решение на проблема е с повишаване на цените на медицинските дейности.

Става ясно, че проблемът не е на общинско, а на държавно ниво и правителството и парламентът трябва да се намесят, за да повишат цените на медицинските дейности, включително и на клиничните пътеки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52