Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гасенето на уличните лампи е дирижиран от ГЕРБ саботаж

Правителството създаде работна група между министерствата на енергетиката и на финансите, която ще проучва финансовите проблеми на всички общини, които искат държавна помощ заради скъпите цени на електроенергията. Всяка община ще бъде проверена от Агенцията за държавна финансова инспекция, за да е сигурно, че липсата на средства не е функция на непрозрачни обществени поръчки. Това съобщи след редовното правителствено заседание премиерът Кирил Петков. 

Министърът на енергетиката Александър Николов поясни, че работната група ще преценява какъв е размерът на общите разходи за електроенергия на общините и дали те ще бъдат обхванати от компенсации за януари, които по думите му възлизат на около 38%. Ще се проверява още дали общините, получили помощ по т.нар. "Норвежка програма", са изпълнили мерки за подобряване на енергийната ефективност.

Депутатът от „Продължаваме промяната“ Николай Ангов, който е член на Комисията по енергетика обясни, че става дума за "обективен преглед на това как общините разходват средствата си. Когато искат допълнителна подкрепа трябва да докажат, че не са си раздали големи бонуси през декември и не са си купили скъпи коли". 

По думите му така ще се разграничат общините, които наистина нямат средства за ток или под диригетсвото на ГЕРБ се опитват да всяват смут, коментира Ангов. Според него идеята от общински решения да се изключва уличното осветление, за да се пести, е "форма на саботаж от страна на кметове и гражданите ще им търсят сметка".

Ангов съобщи, че е направил проверка и нито една пловдивска община не е подала искане за компенсации.

Общините са получили  една по- голяма сетка за ток за декември, но помощта към тях ще се отрази в следващата сметка. 128 лв. за мегаватчас за декември и 150 лв. за мегаватчас за следващия месец.  Договорите с търговците вече са сключени и те са с действие до месец март. След това се очаква успокояване на пазара, каза Николай Ангов.

"И сега изключването на осветлението може да доведе до нулеви сметки през следващите месеци"

 Сигурен съм, че никой от кабинета няма да остави на тъмно общини, старчески домове и т.н., декларира депутатът.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54