Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БД е с ограничени правомощия за вече сключени договори

| обновено на 04.02.22 в 11:38

„В продължение на няколко години, откакто действат договорите на Областната управа за почистване коритото на река Марица, е извършван чест, стриктен контрол по условията на разрешителните. Всичко, кото е записано като задължение на водоползвателите, е проследявано. В случаите, в които са установявани нарушения, са започвани административно-наказателни производства, издавани са наказателни постановления. Даже част от тях към момента са платени“.
    

Това каза за Радио Пловдив новият ръководител на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ Пловдив Георги Велев. Припомняме, областният управител Йордан Иванов обяви, че започва проверка на така наречените „безвъзмездни договори“ за почистване на коритото на река Марица.

Според Георги Велев няма проблем с контрола от страна на Басейнова дирекция.

Същевременно той посочи, че разрешителните, които дирекцията издава за участъците, от които ще се изземват наносни отложения, задължително следват вече сключен договор на Областната управа с изпълнителя.

„В този смисъл, според Закона за водите и Наредбата за повърхностните води, Басейнова дирекция има твърде ограничени правомощия“, добави Георги Велев.

„Ако всички условия в нормативната уредба са спазени, ако са сключили договори за строителен надзор ( а такива има и в трите случая, които бяха коментирани- със „Строймаш“ и „Билд инерт“), за Басейновата дирекция вече не остава друго, освен да издаде съответното разрешително и разбира се, да провежда необходимата контролна дейност“, каза още Георги Велев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Тони Симидчиева

Еврото ще помогне България да е по-добра дестинация

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че това носи съществена промяна, защото прамяна на електоралните нагласи също няма. Той отбеляза, специфимнто в този  момент и то е, че опозицията е..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10

С "Независими за Пловдив" в ОбС се ражда нов кръжок по интереси

Общинският съвет на Пловдив се увеличава с още една група, от загърбилите своите партии общински съветници. Николай Гюров, Димитър Арнаудов и Илия Гатев напуснаха ПП, ИТН и БСП, обединяват се под името "Независими за Пловдив" и регистрират сдружение. За целите на подобни ад хок сформирования говорим в програма "Точно днес" с журналиста  Любомир..

публикувано на 10.07.25 в 10:48