„Ситуацията около конфликта Украйна – Русия се движи в добра посока, има дадени положителни знаци и от двете страни – както от Русия, която създаде тази тежка ситуация в Европа, така и от НАТО, САЩ и ЕС. А те отговориха на предизвикателните чернови варианти на двата изготвени договора от Русия и изпратени на 14 декември до САЩ и Неапол с една стратегия на деескалация, в която изцяло доминираха диалогът и дипломатическите разговори. Това предложи Западът и ние, като част от ЕС и НАТО“. Това коментира преподавателят по теория на международните отношения и геополитика проф. Румен Кънчев.
По думите му, Европа не иска да воюва с Русия, нито Украйна иска да воюва с Русия и затова Русия трябва да оттегли тежкия си контингент от 120 войски около Украйна и да започне преговори.
„Преговорите не убиват, за разлика от военните инструменти, които дават жертви. Една военна офанзива на Русия срещу Украйна би взела около 50 000 цивилни жертви, около 10-12 000 руски войници и около 20 000 украински. Въпросът е дали си заслужава това да се случи“.
Проф. Кънчев бе категоричен, че Западът се опитва усилено да вкара целия този процес в зоната на диалога и на дипломацията. В тази връзка преди две седмици в Съвета за сигурност на ООН – институцията, която се занимава с тежки кризи, е бил внесен въпросът, за да бъде обяснено какво точно иска Русия и как смята да го постигне.
"Най-важният въпрос, който трябва да бъде обяснен и подлежи на много популизъм е, че никой не е тръгнал да приема Украйна в НАТО.
За първи път въпросът за членството на Украйна беше поставен на Букурещката среща на президентите на страните от НАТО през 2008 г. Присъствах на част от заседанията и тогава американският президент постави този въпрос, дадоха почивка, продължила целия следобед и тогава се разбра, че ако бъде поставен въпросът за членството на Украйна в НАТО, Германия ще бъде против, а Франция ще подкрепи Германия. От тогава въпросът за членството на Украйна в НАТО не е поставян в средите на НАТО. Той се поставя от украинското ръководство на президента Зеленски в последните две години, когато беше струпана гигантска руска армия на границите й, застрашаваща националната сигурност на Украйна“.
По думите на проф. Кънчев, сегашното отиване на Макрон в Москва е опит да се даде опция на Русия да се измъкне от тежката ситуация, в която е изпаднала след подписаните от нея два тежки документа, с които тя е поискала да бъде едва ли не разпуснато НАТО, да се изтеглят войските на НАТО и историята да бъде върната 25 години назад.
„Мисията на Макрон беше да подаде на Русия удобен вариант за измъкване от ситуацията в нейна полза, защото и двете сега съществуващи опции не са в нейна полза. Първата - да започне инвазия и 100 000 жертви да не бъдат забравени никога от народа на Украйна, и втората - да се изтегли, която за днешното руско ръководство, вдигнало високо летвата с поставените условия за изтегляне на НАТО, изглежда много трудна за преглъщане".
Проф. Кънчев подчерта, че България трябва да ситуира и да отстоява националните си интереси в рамките на двете свои членства - на ЕС и на НАТО. Това е достойната българска позиция.
Чуйте повече от звуковия файл:
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..